Lawrence Alma-Tadema, Portret Ignacego Jana Paderewskiego, 1891

felietony

Nowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w USA

Wybitny polski polityk, pianista i kompozytor patronuje nowemu festiwalowi, który odbędzie się w dniach 13-16 listopada w Raleigh w USA. Koncerty, wykłady i wystawy pozwolą nie tylko ukazać życiorys i dorobek Ignacego Jana Paderewskiego, ale także podkreślić jego związek ze stolicą Północnej Karoliny.

Raleigh, milionowa metropolia położona w pobliżu Waszyngtonu, jest miejscem szczególnym. To właśnie tutaj Paderewski wykonał  jeden ze swych publicznych koncertów 22 stycznia 1917 roku – w dniu, w którym prezydent Thomas Woodrow Wilson ogłosił w Lidze Narodów deklarację o niepodległości Polski. W mieście znajduje się też jeden z dwóch historycznych fortepianów opatrzonych podpisem artysty. Instrument ten został podarowany asystentce Państwa Paderewskich – Mrs Mary Lee McMilan, która zamieszkała w Raleigh po latach ich wspólnej pracy.

Raleigh, USA

źródło: Wikipedia

W programie festiwalu znajdą się m.in. recitale fortepianowe z muzyką Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Franciszka Liszta w wykonaniu Andrew Tysona, Krzysztofa Książka i Petera Totha, uczestników i laureatów międzynarodowych konkursów pianistycznych (Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles, Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Konkursu Franciszka Liszta w Budapeszcie). Część muzyczną uzupełnią wykłady dotyczące związków Paderewskiego z Warszawą, Paryżem oraz Raleigh i Nowym Jorkiem.   

Organizatorzy pragną, by coroczny festiwal doprowadził do powstania nowego, rozpoznawalnego centrum kulturalnego na mapie Ameryki, co przyczyni się do pielęgnowania pamięci o Paderewskim, rozwijania międzynarodowych kontaktów artystycznych oraz przekazywania kolejnym pokoleniom wartości reprezentowanych przez tę słynną postać.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia:

https://paderewski-festival.org/

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć