felietony

Numer specjalny. John Lennon

John Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, założyciel i lider zespołu The Beatles.

Z Beatlesami nagrał 12 albumów, z których pierwszy Please Please Me z 1963 roku, z tytułowym singlem Lennona, dał początek niesłabnącej popularności zespołu. Razem z Paulem McCartneyem stworzył znaczącą większość repertuaru Beatlesów i najsłynniejszy duet pisarsko-kompozytorski Lennon/McCartney.

Na życiu prywatnym i działalności artystycznej Lennona zaważył związek z Yoko Ono – japońską artystką awangardową, którą poznał 8 listopada 1966 roku na jej pierwszej wystawie w Londynie. Wielu fanów The Beatles oskarżało Yoko o przyczynę rozpadu zespołu, ponieważ Lennon angażował się w projekty muzyczne Yoko, która stała się jego nieodłączną towarzyszką i wielką artystyczną inspiracją.

W 1970 roku, po rozwiązaniu zespołu, Lennon wydał swój pierwszy solowy album John Lennon/Plastic Ono Band składający sie z prostych, przepełnionych uczuciem, bardzo osobistych piosenek. Najbardziej znaną solową płytą Lennona jest Imagine, która zawierała między innymi piosenki miłosne skierowane do Yoko.

Do historii przeszły akcje Lennona i Yōko Ono na rzecz pokoju, organizowane pod koniec lat sześćdziesiątych, najsłynniejszą z nich był poślubny happening Bed-In for Peace z 1969 roku. Po przeprowadzce do Nowego Jorku Lennon zaczął coraz bardziej angażować się w politykę, poświęcając swoje piosenki tym kwestiom czy publicznie popierając różne akcje protestacyjne.

W 1980 roku John i Yoko nagrali album Double Fantasy, który był ich ostatnim wspólnym dziełem. Wkrótce po premierze płyty, 8 grudnia 1980 roku, Lennon został postrzelony w bramie swojego domu na Manhattanie przez Marka Davida Chapmana. Pogrzeb artysty przybrał charkter manifestacji na rzecz miłości i pokoju,w której brało udział około 100 tysięcy osób.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć