grafika: Barbara Boroń

felietony

Numer specjalny. Współczesny twórca. Drogi i wybory

Prezentowany Państwu numer specjalny jest pokłosiem konferencji naukowej Elementi IV. Artykulacje organizowanej w marcu bieżącego roku przez Koła Naukowe Studentów: Kompozycji oraz Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Co za tym idzie, tworzony był przez odmienne środowiska: teoretyczne i kompozytorskie. Tytuł od początku co najmniej dwuznaczny i niepewny, ponieważ sam temat konferencji dostarczał wielu problemów organizatorom i prelegentom. Jak to często w takich sytuacjach bywa, czas zweryfikował to, co niedopowiedziane.

Spoglądają Państwo na numer specjalny poświęcony sylwetce współczesnego twórcy. Stoi on, podobnie jak mityczny Herkules, na rozdrożu, a wybór, w którą stronę pójść, bynajmniej do prostych nie należy. Ścieżka prędko zniknie, a zamiast niej pojawi się las. Błądzenie w gąszczu nie będzie jednak bezcelowe, droga zmienia perspektywę. Nim zdecyduje się, którym tropem podążyć, pojawią się pytania o narzędzia, motywacje, inspiracje, estetykę.

Wybory budują, rzeźbią, szlifują. O tym, jak prozaiczne z pozoru decyzje wpływają na współczesnego twórcę, dowiedzą się Państwo z video wykładu gościa specjalnego sesji Elementi IV Sławomira Wojciechowskiego. Estetyka kampu artystyczną reakcją na wyzwania świata ponowoczesnego Pawła Malinowskiego to jeden z referatów tegorocznej konferencji, w którym autor spróbował uchwycić istotny problem dzisiejszej kultury. W sferze Kosmopolity przeczytają Państwo porównanie studiów na Akademii Muzycznej w Krakowie ze studiami w Det Jyske Musikkonservatiorum Aarhus dokonane przez Piotra Peszata.

Nie mogło oczywiście zabraknąć refleksji teoretycznej, która stanowi półoficjalne tło numeru. Łącznikiem między tematem kompozytorskim a teoretycznym jest recenzja Justyny Rudnickiej z Festiwalu Musica Electronica Nova. Na konferencję marsz! Karoliny Dąbek stanowi demokratyczny przegląd konferencji naukowych w Polsce i wydarzeń im towarzyszących, które udało się autorce w tym roku akademickim odwiedzić. Numer specjalny dopełnia wywiad Karoliny i mój z dr. hab. Marcinem Trzęsiokiem, który (mam nadzieję) poszerzy spojrzenie na, intensywnie szepczącą do nas, muzykę XX wieku. W końcu Jan Błoński, romansując ze swoim tekstem, pisał: Wygnane drzwiami, namiętności wracają oknem, a Obcowanie z tekstami, rozpoczęte romansem badacza, może i powinno kończyć się romansami czytelników[1].

Dlatego na koniec bez okazji, ale za to ze szczerości studenckiego serca życzymy Państwu przyjemnej lektury. Swoistego romansu z tekstem.

Numer Współczesny twórca. Drogi i wybory jest owocem współpracy różnych środowisk akademickich w Polsce:
Karolina Dąbek (AM w Krakowie)
Anna Gluc (AM w Krakowie)
Paweł Malinowski (AM w Krakowie)
Karol Osman (AM w Krakowie)
Piotr Peszat (AM w Krakowie)
Justyna Rudnicka (Uniwersytet Wrocławski)
dr hab. Marcin Trzęsiok (AM w Katowicach)
Sławomir Wojciechowski (UMFC)

 

[1] J. Błoński, Romans z tekstem, w: „Teksty: teoria literatury, krytyka, interpretacja” nr 3 (15), 1-8, 1974.

Publikacja powstała dzięki Funduszowi Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć