Logo zespołu

felietony

{oh!} Orkiestra Historyczna [Strefa kibica]

Tym razem w Strefie Kibica przedstawiamy sylwetkę młodego, ale już zasłużonego dla historycznego wykonawstwa zespołu rodem z Górnego Śląska – przed Państwem {oh!} Orkiestra Historyczna.

Powstały trzy lata temu zespół skupia nie tylko wybitnych, niejednokrotnie uznanych w Europie muzyków. Złożony jest przede wszystkim z prawdziwych entuzjastów dawnych brzmień, co owocuje nie tylko wysokim poziomem artystycznym podejmowanych przez {oh!} przedsięwzięć, ale też interpretacjami utworów pełnymi pasji i szczerego zaangażowania.


 

 

Misją grupy – poza wykonawstwem jak najbardziej zgodnym historycznie – jest prezentacja dzieł włoskiego, niemieckiego i francuskiego baroku, dotąd nieznanych szerokiej publiczności. Przykładami realizacji tych priorytetów są m. in. wykonanie opery Domenico Sarriego Didone abbandonata w Brnie wraz z czesko – słowackim zespołem solistów oraz wydana w ubiegłym roku przed Wydawnictwo Dux płyta Music in Dresden in the times of Augustus II the Strong, z zarejestrowanymi kompozycjami zapomnianych – czy bardziej nieodkrytych jeszcze u nas twórców – jak Johann Friedrich Schreyfogel [1].

 


Inicjatorką powstania grupy – wraz z menedżerem Arturem Malke –  jest koncertmistrzyni zespołu Martyna Pastuszka. Absolwentka i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wiedzę i doświadczenie w zakresie wykonawstwa historycznego zdobywała w ramach współpracy z takimi osobowościami artystycznymi muzyki dawnej, jak Barthold Kuijken, Andrew Parrott, Martin Gester czy Stefano Montanari. Do tej pory koncertuje również z polską orkiestrą Arte dei Suonatori oraz paryskim zespołem Le Cercle de l’Harmonie.

{oh!} jest częstym gościem katowickiego Kościoła Mariackiego, w murach którego odbyły się już między innymi dwukrotnie z rzędu koncerty pasyjne (być może stanie się to tradycją?). Intensywny rok ubiegły zaowocował nie tylko wykonaniem bachowskiej Pasji Janowej wraz z zaprzyjaźnioną Capellą Cracoviensis pod kierownictwem Jana Tomasza Adamusa, ale również udziałem w polsko – tureckim projekcie poświęconym osobie Wojciecha Bobowskiego (Ali Ufkiego).

20 listopada zespół zadebiutował również na kameralnej scenie “nowego” NOSPRu wykonując repertuar, jaki znajdzie się na płycie mającej jeszcze w tym roku trafić do Państwa rąk za pośrednictwem Wydawnictwa DUX. Płyta stanowi poniekąd kontynuację ścieżki wytyczonej przez pierwsze nagranie zespołu – znajdą się na niej bowiem orkiestrowe kompozycje pochodzące z drezdeńskich zbiorów. W najbliższym czasie Orkiestra zaprasza słuchaczy do Tarnowa – w Bazylice Katedralnej 28 marca wykona Maria quaerit Christum Filium Josepha Haydna wraz niemiecką sopranistką Constanze Backes.

W maju {oh!} zawita również do Bruhl wraz z pochodzącym z Belgii oboistą Benoit Laurentem, z kolei we wrześniu – do czeskich Valtic, gdzie wykona operę Didone abbandonata Sarriego. 

***

[1] Wykonawcami zarejestrowanych utworów są trzej członkowie Orkiestry: Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz oraz Krzysztof Firlus.

Dla wszystkich, którzy chcą na bieżąco śledzić dalsze poczynania zespołu – https://orkiestrahistoryczna.pl/index.php?lang=pl

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć