NCPA Concert Hall, Pekin

felietony

Orkiestra Sinfonia Varsovia w Japonii i w Chinach

Orkiestra Sinfonia Varsovia wyrusza na tournée po Azji. Od 2 do 16 maja wystąpi z 17 koncertami w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Japonii, a następnie po raz pierwszy historii zespołu, wykona 3 koncerty w Chinach.

Tradycyjnie już na przełomie kwietnia i maja Sinfonia Varsovia wyrusza do Japonii na tamtejszą edycję międzynarodowego festiwalu upowszechniającego muzykę klasyczną: La Folle Journée (Szalone Dni Muzyki). Pierwsza i największa tegoroczna odsłona festiwalu, jak co roku, odbyła się we Francji na przełomie stycznia i lutego.

Każda edycja La Folle Journée programowana jest według określonego klucza. W 2014 roku, była to muzyka amerykańska. Tegorocznym motywem przewodnim są „Pasje serca i duszy”. W programach koncertów Sinfonii Varsovii w Tokio i Niigacie, znajdą się dzieła od Bacha, przez klasyków wiedeńskich: Mozarta i Beethovena, czołowych przedstawicielu romantyzmu: Chopina, Dvořáka, Brahmsa, Griega, po twórców XX wieku – Rodrigo, Brittena i Marqueza.

Orkiestrę poprowadzi młody amerykański dyrygent Robert Trevino, który zebrał ciepłe oceny krytyków i publiczności po koncercie z Sinfonią Varsovią podczas ostatniego Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie. Wśród licznych solistów, którym w Japonii będzie towarzyszyć orkiestra znajdą się m. in. skrzypek Augustin Dumay oraz pianistka Yulianna Avdeeva. 

Warto podkreślić, że wszystkie koncerty Sinfonii Varsovii w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Japonii odbywają się w ogromnych salach koncertowych. Ta w City Performing Arts Center (Niigata) przeznaczona jest dla ok. 2000 osób, a w Tokyo International Forum – dla ponad 5000!

Po 9 dniach i 17 koncertach w ramach japońskich Szalonych Dni Muzyki, Sinfonia Varsovia poleci do Chin, gdzie wystąpi z trzema koncertami pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka. Artyści będą koncertować w najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Chinach – National Centre for the Performing Arts w Pekinie, w Teatrze Wielkim w Tianjinie oraz w Qintai Concert Hall w Wuhan. W programie koncertów: I Symfonia D-dur op.25 “Klasyczna” Siergieja Prokofiewa oraz dzieła polskich kompozytorów: „Trzy utwory w dawnym stylu” Mikołaja Góreckiego, Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika z solistą Jakubem Haufą oraz II Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w interpretacjach Pawła Wakarecego i słynnej chińskiej pianistki Chen Sa.

Trasa koncertowa Sinfonii Varsovii w Chinach to wydarzenie odbywające się w ramach sezonu polskiego w Chinach, które jest współorganizowane przez Culture.pl, Instytut Polski w Pekinie, Tianjin Grand Theatre, National Center of Performing Arts i Beijing Poly.

źródło: sinfoniavarsovia.org

Więcej o koncertach Sinfonii Varsovii w Japonii: https://sinfoniavarsovia.org/pl/2015-05-02-la-folle-journ-e-japonia.html

Więcej o koncertach Sinfonii Varsovii w Chinach: https://sinfoniavarsovia.org/pl/2015-05-12-tourn-e-chiny.html

Więcej o festiwalu  Szalone Dni Muzyki: https://szalonednimuzyki.pl/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć