Zofia Posmysz, źródło: Wikipedia

felietony

„Pamięć i rozrachunek” [„Memory and reckoning”] / Lyric Opera of Chicago

Lyric Opera z Chicago we współpracy z The Polish Institute New York oraz innymi polskimi i zagranicznymi organizacjami kulturalnymi zaplanowała na luty i marzec tego roku bogaty program wydarzeń związanych z postacią Mieczysława Wajnberga i jego operą pt. Pasażerka. Osią całej serii wydarzeń są dwie opery, które będą wystawiane w ramach projektu „Memory and reckoning” („Pamięć i rozrachunek”): wspomniana już Pasażerka Mieczysława Wajnberga (będzie wystawiana sześć razy między 24.02 a 15.03) oraz Własność (The Property) wychowanego w Polsce kompozytora Wlada Marhuletsa. Druga z oper będzie miała 25 lutego w Chicago swoją światową premierę, po której odbędą się jeszcze jej cztery wystawienia [1].

Opera Wlada Marhuletsa ma bardzo kameralną obsadę, w skład której wchodzi sześciu śpiewaków oraz zespół sześciu instrumentalistów (łącznie z członkami Chicago’s Maxwell Street Klezmer Band). The Property określana jest w programie wydarzeń mianem opery klezmerskiej opowiadającej historię Reginy Segal i jej wnuczki, które powracają do współczesnej Warszawy, żeby odzyskać rodzinną posiadłość utraconą podczas II wojny światowej. Podróż ta okazuje się dla Reginy bardzo trudna, gdyż zmusza ją do zmierzania się z bolesną prawdą na temat swojej przeszłości. W międzyczasie wnuczka Mica nawiązuje znajomość z polskim przewodnikiem i zdaje sobie sprawę z tego, że powód ich przyjazdu do stolicy Polski może być zupełnie inny niż początkowo zakładały.

Operom towarzyszy także szereg wydarzeń, m.in. koncerty z muzyką symfoniczną i kameralną Mieczysława Wajnberga, panele dyskusyjne oraz prezentacje filmów. W ubiegłą niedzielę, 15 stycznia, odbyło się szczególne spotkanie, na które obok dyrektorów opery w Chicago oraz muzykologów została zaproszona Zofia Pasmysz – autorka powieści Pasażerka, na podstawie której powstała opera Wajnberga. Pełen Program wydarzeń jest dostępny na stronie Lyric Opera of Chicago (www.lyricopera.org) [2].

Przypominamy też video wykład Krzysztofa Moraczewskiego o Wajnbergu:


[2] Program: https://lyricoperamedia.s3.amazonaws.com/_pdf/1415_publications/MemoryAndReckoning/index.html#1/z

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć