okładka albumu

felietony

Patronat MEAKULTURY: Rafał Blechacz – Chopin. Polonezy

10 września 2013 r. nakładem prestiżowej wytwórni Deutsche Grammophon ukazała się kolekcja siedmiu polonezów Fryderyka Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza. Patronat medialny nad wydawnictwem objęła MEAKULTURA.

Polonezy to już trzeci album poświęcony twórczości polskiego kompozytora w dorobku zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego. Wśród wyselekcjonowanych przez pianistę utworów znalazły m. in. Polonezy A-dur i As-dur oraz Polonez-Fantazja op. 61. O samym pianiście recenzenci piszą w samych superlatywach:

Na sali była cisza – Blechacz zawładnął uwagą wszystkich słuchaczy. Czytelność, finezja, dyscyplina w odniesieniu do temp i dynamiki oraz muzyczna dojrzałość uwiodły słuchaczy. Jego muzykalność kwitnie w odpowiednio dobranym repertuarze, we właściwych warunkach jaśnieje. Artysta ten, w najlepszym sensie tego słowa, próbuje, szuka, odkrywa, ale zawsze pozostaje wierny tekstowi. Nie usiłuje robić z Chopina młodego showmana czy autora melodii salonowych. Interesuje go polski Chopin, a w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora dobrze usłyszeć to w wykonaniu polskiego pianisty. (Feature, Philip Kennicott, „Grammophone”, 1 maja 2010 r.)

Po interpretacjach skomponowanych między 1835 a 1846 rokiem utworów spodziewać możemy się charakterystycznej dla Rafała Blechacza dojrzałości, perfekcji technicznej oraz refleksyjnego podejścia do Chopinowskiej muzyki. Jak podkreśla sam pianista:

Polonez musi pozostać polonezem, poza tym zawsze uważałem, by stawiać siebie za kompozytorem i to się nie zmieniło. Należę do muzyków, dla których najważniejsze jest to, co on napisał, niezależnie od tego, czy zostawił nam więcej czy mniej swobody interpretacyjnej[1].

Rafał Blechacz należy do artystów Deutsche Grammophon, których nagrania spotykają się z największą popularnością. Do tej pory albumy polskiego pianisty sprzedały się w liczbie 180 tys. egzemplarzy.

————————————–

Rafał Blechacz – Chopin. Polonezy.

Frédéric Chopin (1810 – 1849)

1. Polonaise No.1 in C sharp minor, Op.26 No.1 

2. Polonaise No.2 in E flat minor, Op.26 No.2 

3. Polonaise No.3 In A Major, Op.40 Military 

4. Polonaise No.4 in C minor, Op.40 No.2 

5. Polonaise No.5 in F sharp minor, Op.44  

6. Polonaise No.6 in A flat, Op.53 – Heroic

7. Polonaise No.7 in A flat, Op.61 Polonaise-Fantaisie

 

 ————-

[1] https://www.rp.pl/artykul/9145,1046348-Rafal-Blechacz-gra-polonezy-Chopina.html

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć