felietony

PATRONAT MEDIALNY MEAKULTURY: "MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami"

Czy muzyka współczesna to nadal muzyka klasyczna? Czy zawsze jest poważna? Awangardowa, niezrozumiała, trudna? Doskonała? Jak dzisiaj komponować muzykę? Czy i jak łączy się ona z naszą rzeczywistością?

To tylko niektóre wątki organizowanych już po raz trzeci przez PTMW spotkań z kompozytorami pt.: MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE (16 marca – 27 kwietnia 2014 r., Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Rynek Starego Miasta 28-42) nad którymi patronat medialny objęła MEAKULTURA.

Cykl „Muzyka współczesna nie gryzie” ma na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowatorskich technik edukacyjnych. Celem spotkań jest również przygotowanie słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie.

W niedzielę 16 marca br. rozpoczyna się kolejna (trzecia) seria cyklu, której gośćmi tym razem będą: Anna Ignatowicz-Glińska, Katarzyna Brochocka i Jerzy Kornowicz. Należą oni do różnych generacji twórców. Każdy ma swój oryginalny i bardzo indywidualny styl i prezentuje inne oblicze muzyki współczesnej. Będzie więc okazja do rozmowy z kompozytorami, ale i również miłośnikami historii, literatury, tańca, podróży i technologii, hobbystami oraz pedagogami.

Muzyka nie powstaje na bezludnej wyspie, a spojrzenie na świat oczami twórcy jest równie inspirujące jak kontakt z jego dziełem. Pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania: „skąd”, „po co” i „dlaczego”, czyli między innymi: skąd bierze się muzyka, po co jest pisana, dlaczego brzmi właśnie tak, a nie inaczej?

Wszystkie spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, dalekie od formy akademickich wykładów, bogato ilustrowane muzyką, fotografiami i wideo, będą odbywać się w niedzielne popołudnia aż do 27 kwietnia o godz. 18:00 w odrestaurowanych piwnicach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Moderatorem spotkań będzie Małgorzata Kołcz – kontrabasistka i organizator wydarzeń kulturalnych.

Gość pierwszego spotkania Anna Ignatowicz-Glińska jest wybitnym pedagogiem w dziedzinie nauczania muzyki poprzez improwizację, stąd jednym z tematów rozmowy będzie edukacja kreatywna. Innym wątkiem będzie praca kompozytorki nad partyturami symfonicznymi opracowanymi na potrzeby Kapeli ze wsi Warszawa, która prowokuje do refleksji nad współczesną kulturą, mieszającą ze sobą coraz bardziej odległe obszary wiedzy i tradycji.

Moderator spotkań: Małgorzata Kołcz

Koordynator projektu: Jarosław Siwiński

Informacje pod nr tel. 790 395 228790 395 228 oraz na www.ptmw.art.pl

Wstęp wolny. 

Projekt dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Mecenat: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Współpraca: Art Deco Group, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy

Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC,
TVP Warszawa, Presto, Wawcity.pl, MEAKULTURA

 —————-

Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć