Materiały prasowe, Universal

felietony

Pavarotti – Patronat Fundacji MEAKULTURA

“Luciano Pavarotti – The 50 Greatest Tracks” to 50 najwybitniejszych nagrań Luciano Pavarottiego – tenora wszechczasów.

Znajdujące się na płycie, wydane po raz pierwszy oficjalnie, najwcześniejsze nagranie Pavarottiego wyznacza pięćdziesięciolecie światowej kariery tego śpiewaka i jednocześnie pięćdziesiąt lat od dnia podpisania kontraktu z wytwórnią Decca.

Pół wieku temu, 21 września 1963 roku, legendarny tenor, Luciano Pavarotti, pojawił się po raz pierwszy na scenie Royal Opera House w Covent Garden, zastępując niedysponowanego tego dnia Giuseppe di Stefano i kreując niezapomnianą rolę, która zwróciła na niego oczy całego świata.

Rok 1963 wyznacza także początek współpracy artysty z wytwórnią Decca, z którą podpisał kontrakt jako 27-latek. Z Dekką związany był przez całe życie, co stanowi swoisty ewenement w przemyśle muzycznym. U schyłku życia Pavarotti powiedział: Nagrałem z Dekką wiele wspaniałych płyt. Ta wytwórnia to pokaźna część mojej kariery, a także niejako członek rodziny.

W celu podkreślenia wagi tych rocznic Decca postanowiła ukazać światu pierwsze, najwcześniejsze nagranie, jakiego dokonał Pavarotti. Aria Che gelida manina z opery Cyganeria przeczekała w archiwach pół wieku. Dziś, zremasterowana, w nowej wersji ujrzy światło dzienne.

Nagranie to znajduje się wśród 50 najwspanialszych utworów pochodzących z całej dyskografii Pavarottiego – człowieka, który przybliżył sztukę operową masom, pozostając jednocześnie mistrzem dla profesjonalnych śpiewaków. Głos Pavarottiego pokochali m.in. kibice piłki nożnej, gdy fragment jego wykonania arii Nessun dorma z opery Pucciniego Turandot został użyty przez BBC jako motyw przewodni czołówki Pucharu Świata odbywającego się w 1990 roku we Włoszech. Ogromny sukces Trzech Tenorów stał się także udziałem Pavarottiego, gdy wraz z Placido Domingo i Jose Carrerasem rozpoczął wspólne występy, wznosząc most łączący sztukę wysoką z popkulturą. Powiedział wówczas: „Niektóre wielkie arie operowe to przecież świetne przeboje muzyki pop”.

50 nagrań zgromadzonych na dwóch cyfrowo odświeżonych płytach czyni z Pavarotti The 50 Greatest Tracks kompletny, mistrzowski przegląd spuścizny wokalnej tego artysty. Wybór obejmuje zarówno wspomnianą arię Nessun Dorma, jak popularne Caruso, La donna e mobile, Granada, a także wiele niezapomnianych duetów z takimi gwiazdami, jak Frank Sinatra, Bono, Eric Clapton czy Sting.

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć