Zdjęcie Łukasz Rajchert

felietony

Per aspera ad astra – Krystian Adam Krzeszowiak

Urodził się w Jaworze i tam właśnie rozpoczął swoją przygodę z muzyką, która zaprowadziła go aż na deski prestiżowych teatrów muzycznych świata. Krystian Adam Krzeszowiak w tym tygodniu odwiedził Wrocław, miasto w którym ukończył studia na wydziale Wokalnym. Tu tenor zaprezentował się podczas koncertu zatytułowanego „In Te Domine Speravi” wchodzącego w skład 49. Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego Wratislavia Cantans.

 

Droga Krystiana Adama do tego punktu przypomina nieco amerykański film. Pokonał wszelkie trudności, by dopiąć swego. Z małej miejscowości, w której grał na organach i fortepianie wyjechał do Wrocławia, by tu pod kierunkiem prof. Bogdana Makala studiować wokalistykę. Następnym krokiem do międzynarodowej kariery były studia w Conservatorio „G. Verdi” w Mediolanie oraz w Accademia Internazionale della Musica di Milano. Zadebiutował śpiewając partię Hrabiego Almaviva z „Cyrulika Sewilskiego” G. Rossiniego.

 

Tenor występował nie tylko na deskach takich teatrów, jak: Teatro alla Scala w Mediolanie czy Arena di Verona, ale także w Polsce, współpracując z Filharmonią Dowcipu. Brał udział także w światowym prawykonaniu „Teneke” Fabia Vecciego w Teatro alla Scala w 2007 roku pod batutą Roberto Abbado. Wykreował między innymi postaci Arnalta w „Koronacji Poppei” Monteverdiego, Pedrillo w „Uprowadzeniu z Seraju” W. A. Mozarta. Dla wytwórni płytowej Sony dokonał nagrań „Wesela Figara” W. A. Mozarya oraz „La finta giardiniera” P. Anfossiego, a dla „Deutsche Grammophon” rejestracji „Dixit Dominus” Pergolesiego pod dyrekcją Claudio Abbado. Głos Krystiana Adama Krzeszowiaka można było usłyszeć podczas takich festiwali muzycznych, jak Wratislavia Cantans, Musikfestspiele w Poczdamie, Innsbruck Festival czy Festiwalu della Valle d’Itria w Martina Franca.

 

 

Podczas Festiwalu Wratislavia Cantans, Krystian Adam Krzeszowiak wystąpił w utworach Jana Dismasa Zelenki pod batutą Vaclava Luksa z takimi artystami, jak Martina Jankova, Wiebke Lehmkuhl, Felix Rumpf. Towarzyszyli im Dresden Kammerchor oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa.

 

Gdzie można usłyszeć niedługo artystę?

 

Zapraszamy na stronę internetową: krystianadam.com

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć