Okładka płyty. Materiały prasowe zespołu.

recenzje

Piersi i Przyjaciele 2

Gdy na początku roku grupę Piersi opuścił jej wieloletni frontman Paweł Kukiz wielu ludzi postawiło na zespole krzyżyk, sądząc, że bez tak charyzmatycznego wokalisty zespół nie wytrzyma próby czasu. Jednak ku ogólnemu zaskoczeniu wszystkich Piersi z nowym wokalistą – Adamem „Asanem” Asanovem – i zaproszonymi na płytę gośćmi zdominowali większość list przebojów w kraju.

Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy grupa przy pomocy zaprzyjaźnionych artystów poradziła sobie bez głównego wokalisty. W 1994 roku wydano płytę 60/70 Piersi i przyjaciele, na którym w towarzystwie Bogdana Boratyna, Artura Gadowskiego, Kasi Kowalskiej, Anji Ortodox, Kazika Staszewskiego i “Oleya” z Proletaryatu wykonali wspólnie covery największych przebojów z pionierskiego okresu polskiego rocka. Dlatego też, by nawiązać do tamtej sytuacji, najnowszy album zespołu zatytułowano Piersi i Przyjaciele 2, lecz tym razem zamiast przeróbek znanych utworów najnowszy krążek Piersi wypełniło 17 autorskich kompozycji.

Wśród zaproszonych do nagrań gości znaleźli się między innymi: współpracujący już wcześniej z zespołem przy płycie Powrót do raju – bracia Łukasz i Paweł Golec, Jacek „Dżej Dżej” Jędrzejak (Big-Cyc, Czarno-Czarni), Andrzej Nowak (TSA, Złe Psy), Tomasz „Lipa” Lipnicki (Illusion, Lipali), zespół Trebunie-Tutki oraz współzałożyciel pierwszego składu Piersi Rafał „Jezioro” Jezierski.


Zespół Piersi. Materiały prasowe zespołu. Facebook.

Na płycie znajdziemy kilka ostrzejszych polityczno-społecznych tekstów, jak choćby te do Komornika, sarkastycznej Pigułki szczęścia, czy fenomenalnych Kowalskich. Każdy z nich w sposób humorystyczny dotyka trudnych spraw społecznych, lecz właściwie żaden z nich nie jest tak bezkompromisowy jak (choćby znane z poprzednich albumów) Virus_sLd bądź Rodzina Słowem Silna. Spowodowane jest to chyba brakiem w składzie Kukiza, który (zważywszy na wydźwięk jego ostatniej solowej płyty) ciągnął zespół właśnie w tę stronę. Teksty nowego wokalisty – Asana – choć nie wymykają się z konwencji wcześniejszej twórczości zespołu, nie są jednak tak dosadne jak słowa niektórych piosenek poprzedniego wokalisty. Zespół tym razem postawił przede wszystkim na humorystyczne historyjki i biesiadno-wakacyjne hymny (co oczywiście też mieści się w jego zwyczaju), a ilościowo zaangażowane teksty są w mniejszości. Nie należy jednak traktować tego faktu wyłącznie jako zarzutu. Asan występujący wcześniej z zespołem Haratacze również pisał teksty utrzymane w lekkim, satyrycznym charakterze.

Jeśli chodzi o stronę muzyczną najnowszej płyty to trzeba przyznać, że muzyka Piersi nie straciła na witalności. Właściwie to trudno mi sobie wyobrazić inny zespół, który tak świetnie odnajdywał by się w tak wielu stylistykach (punka, ska, hard rocka, rytmów bałkańskich i latynoskich, czy muzyki góralskiej). To co wyróżnia go od poprzednich dokonań grupy, to duża – jak na Piersi – dawka elektroniki, w postaci pojawiających się gdzieniegdzie dubstepowych wstawek. Lekko niepokoi natomiast fakt, iż to, co w przypadku wcześniejszych płyt zespołu było czytelnym pastiszem, na najnowszym albumie grupy niebezpiecznie balansuje na granicy żartu muzycznego i „popeliny”. To, co w przypadku Pawła Kukiza było wyraźnym żartem, teraz nie jest dokładnie czytelne i czasem budzi niepotrzebne kontrowersje. Być może przy następnej płycie, gdy „syndrom nowego wokalisty” przestanie tak bardzo przykuwać uwagę odbiorców, wszelkie znaki zapytania o kierunek drogi obranej przez Piersi znikną.

Tak czy inaczej tą płytą zespół udowodnił, że i bez Kukiza ma coś do powiedzenia słuchaczom (choć może w innym tonie niż robił to przez lata). Paradoksalnie odejście frontmana ze składu zespołu dało grupie motywację do działania. Poprzedni album Piersi – Płyta piracka – został wydany aż 9 lat temu, w tym czasie Kukiz nagrał 3 albumy, wystąpił gościnnie na kilku innych płytach czy w rockowej operze Krzyżacy oraz mocno zaangażował się działania społeczne (tylko sporadycznie występując z pierwotnym zespołem na koncertach). Piersi z tej trudnej sytuacji, jaką była utrata charyzmatycznego lidera, wyszli obronną ręką. Niebywały sukces singla Bałkanica, który  stał się jednym z najgorętszych wakacyjnych hitów tego lata (teledysk do tego numeru miał już prawie 20 i pół miliona odtworzeni na serwisie youtube!!!) sprawił, że Piersi i Przyjaciele 2 nie jest albumem, ze zbiorem niewykorzystanych kompozycji rozpadającego się zespołu, lecz nowym etapem na jego drodze.

————

Piersi – Piersi i Przyjaciele 2
Polskie Radio 2013

1.    Bałkanica
2.    Pigułka szczęścia
3.    Huana
4.    Ciacho
5.    Kowalscy
6.    Komornik
7.    Cymbały
8.    Idą zbójcy
9.    Pali się
10.    Kiedy jadę
11.    Meksykańska fala
12.    Miłość w rytmie disco
13.    Dubstepolo
14.    Skóra 2013
15.    System
16.    The USA
17.    Smooth pigułka

Obecnie zespół występuje w składzie:
Zbyszek “Dziadek” Moździerski – bas
Marek “Mały” Kryjom – wokal, gitara, przeszkadzajki
Marcin “Manio” Papior – perkusja
Adam “Hans” Kłos – gitara
Adam Asanov – wokal
Marcin “Rospor” Respondek – puzon
Erwin Żebro – trąbka, akordeon

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć