Piotr Budniak, fot. Adrianna Chmiel

felietony

Piotr Budniak Essential Group [Strefa Kibica]

23 kwietnia 2015 roku miał swoją premierę pierwszy autorski projekt Piotr Budniak Essential Group: Simple Stories About Hope & Worries. MEAKULTURA ma przyjemność być patronem medialnym tego – wbrew tytułowi – niecodziennego albumu.

Lider grupy, urodzony w 1991 roku perkusista Piotr Budniak, mimo młodego wieku może pochwalić się nie tylko licznymi osiągnięciami na polu swojej działalności, ale nade wszystko bogatym i różnorodnym doświadczeniem artystycznym.

Do pierwszych zaliczyć można laury zdobywane na festiwalach takich jak m.in. rumuński EuropaFest, Krokus Jazz Festiwal czy RCK Pro Jazz Festiwal. W ubiegłym roku Budniak został szczególnie dostrzeżony podczas siódmej edycji Azoty Tarnów Jazz Contest, gdzie otrzymał nagrodę indywidualną dla „Największego Talentu Festiwalu” oraz wyróznienie zespołowe zdobyte wraz z formacją Apprentice. Kolejnym sukcesem okazało się Grand Prix na 38. Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”, gdzie Budniak zagrał wraz z triem Darka Dobroszczyka.

 

 

Powstanie Piotr Budniak Essential Group nie byłoby możliwe, gdyby nie konfrontacja z wcześniejszym, skrajnie odmiennym projektem artystycznym, jakim była… współpraca z LemON – obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w nurcie polskiej muzyki popularnej, wraz z którym Budniak wygrał III edycję „Must Be the Music” i współpracował w ciągu dwóch kolejnych lat.

LemON za swój pierwszy album nagrany z udziałem Budniaka otrzymał m.in. Złotą i Platynową Płytę, jak i nominację do najwazniejszej polskiej nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii Debiut Roku (2013). Pomimo odniesionego niekwestionowanego sukcesu i zdobytej przez zespół popularności, Budniak postanowił jednak opuścić grupę i skierować się w stronę najbliższej mu muzyki jazzowej, poświęcając się w pełni autorskim i niezależnych produkcjom muzycznym.


 

Efektem tej zmiany jest właśnie album „Simple Stories about Hope & Worries”:

Simple Stories About Hope And Worries” to debiutancki album zespołu Piotr Budniak Essential Group, którego liderem jest wielokrotnie nagradzany na festiwalach jazzowych perkusista, były członek popularnego zespołu LemON, który zrezygnował z showbiznesu dla realizacji celów i idei, jakie nosi w sercu. Niewątpliwie taką ideą jest niniejsza płyta.

Album ten to wyłącznie autorskie kompozycje z pogranicza jazzu, world music oraz indie. To swoiste muzyczne historie o życiu balansującym na krawędzi spełnionych marzeń i wielkich rozczarowań, odważnego dążenia do celu i krycia się w cieniu własnych lęków. Historie o wewnętrznych walkach, jakie każdego dnia toczymy sami ze sobą.

Na płycie oprócz lidera zagrali muzycy, którzy mimo stosunkowo młodego wieku mają na swoim koncie ogromne sukcesy – czy to zwycięstwa na prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą, czy współpracę z takimi legendami jak m.in. Randy Brecker, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski.Gościnnie zaśpiewał urzekający wrażliwością, znany z The Voice Of Poland – Michał Sobierajski, który występował wspólnie z Justyną Steczkowską[1].

O jakich Prostych historiach... mowa? Między innymi o Wypłacie po terminie z obszernym perkusyjnym intro, lirycznym Unknown z wiodącą trąbką i saksofonem altowym czy utrzymanym w szczególniejasnychharmoniach The Light, z melodią fortepianu o wyrazistym rytmicznym konturze:


 

 

Piotr Budniak Essential Group:

Paweł Południak – trąbka
Wojciech Lichtański – saksofon altowy
Szymon Mika – gitara
Kajetan Borowski – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja

Obecnie grupa skupia się na promowaniu swojego pierwszego albumu podczas intensywnej trasy koncertowej. Wszystkich zainteresowanych Piotr Budniak Essential Group zaprasza w najbliższych dniach m.in. do Łodzi (5.05), Poznania (6.05), Zielonej Góry (7.05), Głogowa (8.05) oraz Wrocławia (9.05). Zespół w kolejnych dniach maja zagra również w Bielsku – Białej (10.05) oraz Wałbrzychu (22.05).

Piotrowi wraz z zespołem serdeczne gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 


Wesprzyj nas
Warto zajrzeć