Okładka płyty, materiały prasowe

recenzje

Placówka '44

Obchody zbliżającej się 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się 24 lipca niezwykłym koncertem w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zespół Voo Voo i zaproszeni goście ­– Barbara Derlak (Chłopcy Kontra Basia), Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs (The Dumplings) oraz Barbara Wrońska (Pustki) wykonali premierowo utwory z najnowszej płyty zespołu – Placówka’44. W tym dniu miała również swoją premierę sama płyta.

Koncert zespołu Voo Voo oraz koncept album Placówka’44 wpisały się już w pewną tradycję kultywowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W ubiegłych latach Muzeum współpracowało m.in. z takimi artystami jak Tomasz Stańko, DePress, Karolina Cicha, Lao Che, Aga Zaryan czy Maleo Reggae Rockers.

Album w niezwykły sposób łączy przeszłość i teraźniejszość. Współcześnie skomponowana muzyka przez członków zespołu Voo Voo w niezwykły sposób łączy się ze słowami piosenek, które tworzą nieznane wiersze napisane w czasie Powstania przez jego uczestników na konkurs poetycki. Konkurs został rozpisany z okazji zbliżającego się Święta Żołnierza (15 sierpnia 1944 r.) przez komendanta 3 Rejonu (Grochów) VI Obwodu AK Praga – majora Tadeusza Schollenberga (ps. „Rakowski”). W konkursie udział mogli wziąć wszyscy żołnierze 3 Rejonu, a warunkiem przystąpienia było to, że nadesłany wiersz musiał dotyczyć tematyki powstańczej. Sam konkurs cieszył się niezwykłym zainteresowaniem, w związku z tym spłynęło wiele prac. Jury konkursowe, pod przewodnictwem zastępcy komendanta Rejonu – rotmistrza Zygmunta Bargiela (ps. „Zygmunt”) przyznało następujące nagrody: pierwsze miejsce otrzymał strzelec Jerzy Korszyński (właściwie Zbigniew Hegenbart) – autor wiersza 1 sierpnia 1944 roku (nagrodą był pistolet „Steyr”). Drugie miejsce zajął wiersz Przyśniła się dzieciom Polska autorstwa Bogusława Podgórskiego (nagrodą był pistolet automatyczny „Mauser”). Trzecie miejsce zajął wiersz Żołnierzom 690 Zgrupowania, którego autora niestety nie udało się ustalić (nagrodą było pięć granatów ręcznych).  Z kolei wyróżnionych zostało jeszcze dwanaście prac. Wiersze zostały zebrane w tomiku Placówka, który został wydany na maszynopisowych przebitkach.

Właśnie ten niezwykły materiał posłużył zespołowi Voo Voo oraz zaproszonym gościom do stworzenia koncept-albumu Placówka’44. Opracowane wiersze powstańcze razem ze współczesną muzyką są tak niezwykłym połączeniem, że naprawdę warto sięgnąć po tę płytę. Może nieraz widoczna jest pewna nieporadność wierszy, warto jednak pamiętać, że nie zostały one napisane przez poetów takich jak Krzysztof Kamil Baczyński czy Tadeusz Gajcy, a mimo tego na swój wyjątkowy sposób oddają nastrój dni Powstania.

Należy jednak dodać, że niejednokrotnie melodia utworów jest stylizowana na piosenki powstańcze, a można także usłyszeć nawiązania do piosenek okupacyjnych – piosenka 1 sierpnia 1944 r. w swoim końcowym fragmencie wyraźnie jest nawiązaniem do piosenki Warszawo ma.

autor zdjęcia: M. Michalski/MPW

Lista utworów na płycie:

 1. Żołnierzom 690 Zgrupowania
 2. Sierpień
 3. Dziś idę walczyć, Mamo
 4. 1 sierpnia 1944 r.
 5. Modlitwa Warszawska
 6. Do szturmu
 7. Palec na cynglu
 8. Czemu na wojence ładnie
 9. Po latach
 10. Kołysanka
 11. Słowa pożegnania
 12. Przyśniła się dzieciom Polska
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć