felietony

Polacy na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Tallinie

Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów to jeden z najważniejszych przeglądów najnowszych utworów typowanych przez radiofonie z całego świata. W tym roku w dniach 12-15 maja w Tallinie Polskę reprezentują Mikołaj Laskowski, Cezary Duchnowski i Jagoda Szmytka.

Utwory rywalizują ze sobą w dwóch kategoriach: kategorii głównej i kategorii młodych kompozytorów. Najlepsze kompozycje zyskają rekomendację do emisji radiowej oraz wykonań koncertowych przez radiofonie uczestniczące w Trybunie.

W kategorii młodych kompozytorów przedstawiony został utwór The tiger left me unsatisfied Mikołaja Laskowskiego, absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz studenta Królewskiego Konserwatorium w Hadze.

W kategorii głównej polskich kompozytorów reprezentują Parallels na instrumenty i elektronikę Cezarego Duchnowskiego oraz greetings from a doppelgänger Jagody Szmytki.  

Cezary Duchnowski

www.duchnowski.pl

Utwór Jagody Szmytki wykonuje Ensemble Mosaik, a kompozycję Mikołaja Laskowskiego zespół Kwartludium oraz Dariusz Przybylski (organy Hammonda).

fot. Robert Schittko

Jagoda Szmytka

W poprzednich edycjach Trybuny kompozycje polskich twórców cieszyły się dużym uznaniem. Wśród nagrodzonych kompozytorów znaleźli się Agata Zubel i Andrzej Kwieciński.

Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów to nie tylko konkurs, ale także festiwal promujący powszechny dostęp do muzyki i podkreślający wartość współczesnej twórczości. W tym roku ważną rolę w obchodach odgrywa muzyka Arvo Pärta, który już we wrześniu będzie obchodzić swoje 80. urodziny.

62. Trybuna inicjuje także trzyletni projekt, służący otwarciu się na publiczność (m.in. poprzez wizyty w gmachu radia, sesje prezentacji radiowych na żywo) oraz prezentacji muzyki tych krajów, które dotąd nie uczestniczyły w konkursie (w tym roku są to Egipt i Indonezja) .

Już za rok Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów odbędzie się we Wrocławiu, mieście, które w roku 2016 stanie się Europejską Stolicą Kultury. Gospodarzem wydarzenia będzie Narodowe Forum Muzyki.


Wesprzyj nas
Warto zajrzeć