plakat festiwalu

felietony

Polska Filharmonia Bałtycka wystąpi w Sztokholmie

Już 29 sierpnia podczas “Baltic Sea Festival” w gmachu koncertowym Berwaldhallen wystąpi Polska Filharmonia Bałtycka. W programie znajdą się utwory kompozytorów polskich i rosyjskich, a cały koncert promowany jest pod hasłem Wielkość polskiej muzyki (Polish music grandeur).

W ramach polskiego wieczoru festiwalowego zabrzmi Divertimento Grażyny Bacewicz oraz IV Symfonia Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego. Ta druga kompozycja, dokończona po śmierci ojca przez Mikołaja Góreckiego, miała swoje polskie prawykonanie w lutym 2015 roku podczas Tansman Festival w Łodzi. Wcześniej premiery odbyły się w Londynie, Los Angeles i Amsterdamie. Było to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych na świecie. O Góreckim i jego IV Symfonii tak opowiada brytyjski muzykolog, Adrian Thomas, autor monografii Góreckiego oraz omówienia do nagrania IV Symfonii przez Nonesuch Records.

Alena Baeva wykona także I Koncert skrzypcowy Dymitra Szostakowicza. Młoda solistka właśnie w Polsce osiągnęła duży sukces, gdy w 2001 roku wygrała XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, otrzymując złoty medal i 9 nagród specjalnych, m.in. za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. Orkiestrę poprowadzi Ernst van Tiel.

“Baltic Sea Festival” odbywa się w Sztokholmie w dniach 28 sierpnia do 4 września. Podczas festiwalu wystąpią tak znakomite zespoły i orkiestry jak Concerto Köln, Orkiestra Teatru Maryjskiego pod batutą Valery’ego Gergieva, Orkiestra Symfoniczna Radia Szwedzkiego pod batutą Esy-Pekki Salonena czy Orkiestra Symfoniczna Simóna Bolivara z Wenezueli pod batutą Gustavo Dudamela.

baner koncertu, materiały promocyjne

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć