materiały prasowe

felietony

Polska muzyka dawna w Nowym Jorku!

W ciągu najbliższych dwóch tygodni w Nowym Jorku będzie można usłyszeć mistrzowskie wykonania muzyki dawnej. Organizowany przez Early Music Foundation we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku festiwal New York Early Music Celebration tym razem poświęcony zostanie również polskiej muzyce i artystom.

New York Early Music Celebration to festiwal odbywający się co trzy lata, skupiający muzyków i zespoły wykonujących muzykę dawną w sposób tzw. historycznie poinformowany, na instrumentach z epoki. W tym roku po raz pierwszy repertuar festiwalu związany jest z określonym krajem i jego kulturą muzyczną i będzie to właśnie muzyka polska,  która zabrzmi w wykonaniu nie tylko rodzimych, ale i zagranicznych  zespołów.

Program festiwalu jest niezwykle bogaty, to ponad dwadzieścia koncertów prezentujących utwory powstałe między XI a XVIII wiekiem. Festiwal rozpocznie się koncertem polskiego zespołu Janusz Prusinowski Trio znanego z oryginalnych, bluesowo-jazzowych interpretacji polskiej muzyki ludowej. Muzyka średniowiecza zabrzmi w wykonaniu Amy Bartram i polskiego Ensemble Peregrina, kompozycje z epoki renesansu zaprezentuje pianistka Magdalena Baczewska, natomiast zespoły wokalne Galileo’s Daughters, Polyhymnia oraz Phoenixtail zaprezentują między innymi polski repertuar z XVII wieku. Nie zabraknie również barokowego brzmienia w wykonaniu Arte dei Suonatori z Gniezna czy świetnego młodego zespołu Il Giardino d’Amore. Muzykę klasycyzmu wykona natomiast Early Music New York pod batutą Fredericka Renza.

Na festiwal złożą się nie tylko koncerty,  w jego ramach odbędzie się również seminarium i klasa mistrzowska pt. Bach & The Polish Style, które poprowadzą Raymond Erickson oraz profesor Szymon Paczkowski. Partnerami Festiwalu są cenione organizacje jak np.: Morgan Library & Museum, Music Before 1800, Carnegie Hall, Church of the Epiphany, Miller Theatre at Columbia University czy Fundacja Kościuszkowska.

New York Early Music Celebration 2013 Pro Musica Polonica

4–20 października 2013 roku, Nowy Jork

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj: https://campaign.r20.constantcontact.com/render?llr=6uezcrdab&v=001HZh_ryKk0qcu52iy6Syac5k_RgT75aD-ZjfMctUKvSYJd7zTzq782anV7jADAY4TLX03c4gM51bl5iJgPIDWe4tKRYMrK-kVKS-YhC6dto_LL7hGFJqHh2WS1qPZXpZn

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć