felietony

Polski akcent we Włoszech – Festival delle Arti Unite Corso Polonia

Trwający od 10 maja do 7 czerwca 2012 roku X Festiwal Corso Polonia organizowany jest przez Instytut Polski w Rzymie. Dziesiąta już edycja festiwalu będzie także okazją do zapoznania się z działalnością tejże placówki, funkcjonującej w stolicy Włoszech od dwudziestu lat.

W ramach tegorocznego festiwalu, oprócz dorobku literackiego (m. in. wierszy J. Brzechwy czy R. Wojaczka we włoskim tłumaczeniu), malarskiego oraz filmowego Polski i Polaków, zostaną zaprezentowane także osiągnięcia kluczowe dla twórczości polskiego kompozytora Pawła Mykietyna.

Paweł Mykietyn to jeden z najbardziej cenionych i popularnych młodych kompozytorów muzyki współczesnej. Przez krytyków porównywany do Lutosławskiego, w 2008 roku otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych Opus w dziedzinie muzyki poważnej. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce – m. in. z Teatrem Nowym w Warszawie (od 2008 r. dyrektor muzyczny). Europejskiemu słuchaczowi dał się poznać jako kompozytor muzyki filmowej – wielokrotnie nagradzane (Polska Nagroda Filmowa, nagroda FPFF w Gdyni) ścieżki dźwiękowe Mykietyna pojawiają się m. in. w 33 scenach z życia (Szumowska), Tataraku (Wajda) i w Essential Killing (Skolimowski).

31 maja 2012 w Sali Casella w Rzymie zabrzmią utwory kameralne kompozytora: Epiphora na fortepian i taśmę, Sonata na wiolonczelę, Sonety Shakespeare’a na sopran męski i fortepian, An Album Leaf na wiolonczelę i taśmę oraz Jeśli przyjdzie Katelbach na taśmę.

Organizatorzy przewidują również spotkanie z kompozytorem (prowadzenie: S. Cappelletto, dyr. artystyczny Accademia Filarmonica Romana) oraz projekcję filmu Tatarak A. Wajdy. Na warsztaty master class prowadzone przez kompozytora będą zaś mogli liczyć studenci kompozycji rzymskiego Konserwatorium Santa Cecilia.

X edycję Corso Polonia uświetnią także artyści krakowskiej Piwnicy pod Baranami i pianista jazzowy Mateusz Kołakowski (koncert Echa Chopina. Droga do jazzu z Chopinem i Szymanowskim). Trwający do 7 czerwca 2012 festiwal zakończy koncert Od Bacha do Komedy.

Coroczna inicjatywa Instytutu Polskiego w Rzymie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z artystycznym dorobkiem Polski (od poezji, przez malarstwo i muzykę, aż do filmu). Corso Polonia to wydarzenie nie do przegapienia także dla przebywających we Włoszech Polaków – szansa na bezpośrednie obcowanie z kulturą w najlepszym wydaniu.

 Kalendarium tegorocznego festiwalu oraz więcej informacji na stronach:

www.istitutopolacco.it/index.php?mod=2&app=299&c_month=5&c_year=2012.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć