źródło: Wikipedia

W czerwcu i w lipcu w ojczyźnie jazzu zagoszczą czołowi polscy wykonawcy tego gatunku, znani z wrocławskiego festiwalu Jazztopad. Koncerty odbędą się w New Haven, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Bolton Landing, a do polskich artystów dołączą gwiazdy poprzednich edycji festiwalu.

Przed amerykańską publicznością zaprezentują się cztery zespoły. Piotr Damasiewicz Quintet (Piotr Damasiewicz – trąbka, Gerard Lebik – saksofon, Maksymilian Mucha – bas, Artur Tuźnik – fortepian, Krzysztof Dziedzic – perkusja) to zespół złożony z improwizatorów, otwartych na nowe artystyczne wyzwania, którzy zdobyli doświadczenie na licznych scenach koncertowych i w wielu gatunkach muzycznych.

Marcin Wasilewski Trio (Marcin Wasilewski – lider, fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja) to jazzowy zespół korzystający z wymagającej formuły tria fortepianowego. Muzycy współpracują z ECM Records, a członkowie tria koncertowali z takimi osobistościami jak: Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen. W 2015 roku Wasilewski otrzymał Fryderyka w kategorii Artysta Roku (Jazz), a najnowszej płycie zespołu „Spark of Life” przyznano statuetkę w kategorii Jazzowy Album Roku.

Obara International Quartet (Maciej Obara – saksofon, Dominik Wania – fortepian, Ole Morten Vaagan – bas, Gard Nilssen – perkusja) koncertował w ostatnich latach niemal na wszystkich najważniejszych festiwalach jazzowych, a Maciej Obara współpracował m.in. z Tomaszem Stańką i z muzykami nowojorskiej School of Improvisational Music – Ralphem Alessim, Markiem Heliasem i Nasheetem Waitsem.

Lutosławski Quartet działający w ramach Narodowego Forum Muzyk zajmuje się głównie wykonawstwem muzyki współczesnej (zespół ma w dorobku m.in. pierwszą na świecie płytę prezentującą twórczość kameralną Witolda Lutosławskiego czy nominowaną do nagrody BBC Music Magazine Awards 2016 płytę ze wszystkimi kwartetami smyczkowymi Grażyny Bacewicz). Kwartet wystąpi na amerykańskiej odsłonie Jazztopadu z legendarnym pianistą Urim Cainem.

Do polskich muzyków dołączą gwiazdy poprzednich edycji Jazztopadu m.in. Tony Malaby i Uri Caine. Polacy zagrają w ramach Jazz at Lincoln Center oraz International Festival of Arts and Ideas w New Haven (wspólnie z Bang on a Can All-Stars), a także w nowojorskim klubie Jazz Standard czy Sembrich Opera Museum.

Amerykańska edycja festiwalu Jazztopad to pierwsza na tak wielką skalę prezentacja polskiego jazzu w USA. Wydarzenie to potwierdza, że zarówno polscy muzycy, jak i nasze rodzime festiwale cieszą się dobrą marką na świecie.

Wrocławski festiwal Jazztopad od dwunastu lat współpracuje z wieloma odległymi ośrodkami i festiwalami, m.in. z koreańskim Jarasum International Jazz Festival, japońskim Tokyo Jazz Festival, a od zeszłego roku z Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku. Pod egidą Jazztopadu wydawane są płyty w ECM i Blue Note Records. 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć