okładka płyty, materiały prasowe

felietony

Polski rap – międzynarodowe projekty

Wielkimi krokami nadchodzą dwa duże rapowe projekty o międzynarodowym zasięgu. Już czwartego marca światło dzienne ujrzy album Kartagina, będący owocem kolaboracji OSTR – Marco Polo. OSTR to polski raper i producent w jednym, który ma w swoim dorobku jedenaście solowych albumów, oraz cztery powstałe we współpracy z innymi muzykami (dwa projekty z producentem Emade, jeden z holenderskim raperem Joe Kickassem, oraz kolejny z polskim raperem Hadesem). To także legenda polskiego rapu, prawdopodobnie jedyny skrzypek wśród raperów, wybitny freestyleowiec. Natomiast Marco Polo to producent amerykański kanadyjskiego pochodzenia, który uważany jest za jednego z najważniejszych producentów east-coastowych. W całości wyprodukował 10 albumów. Współpracował m.in. z Masta Acem, KRS-Onem, Talibem Kweli. Co mówią sami twórcy o wspólnym krążku?

O.S.T.R.: Nagranie całej płyty z Marco Polo było jednym z moich największych muzycznych marzeń, ale myślałem, że jest to marzenie ściętej głowy. Nie ukrywam, że współpraca z Marco jest dla mnie zaszczytem, starałem się sprostać jego bitom, dlatego płyta powstawała 3 lata. Selekcja tematów, tekstów i bitów była okrutna. Od początku mieliśmy wizję na ten album – coś najlepszego, określającego szczyt naszych możliwości na dzisiaj. Nie wiem czym sobie na to zasłużyłem, ale Marco wysłał mi ponad 80 bitów do wyboru. Praca nad płytą była bardzo intensywna. Nagrywki trwały non-stop, tydzień w tydzień od 2011 roku. Razem włożyliśmy w tę płytę całe serce, siłę i umiejętności, które mamy. Zarwaliśmy niejedną noc. Wciąż nie mogę uwierzyć w to co się dzieje.

Marco Polo: Płyta z O.S.T.R. to na długo ostatni w pełni wyprodukowany przeze mnie album. Zawiera jedne z najgrubszych bitów jakie kiedykolwiek zrobiłem. To dla mnie zaszczyt, że mogę mieć fanów także w Polsce. Zawsze mi się tu podobało na koncertach i nie mogę się doczekać marcowej trasy. Przygotowaliśmy coś naprawdę specjalnego dla naszej publiczności, nikt nie będzie rozczarowany. Dziękuję Ostremu za tę możliwość. To człowiek legenda. Do zobaczenia!

Album zostanie wydany w wytwórni Asfalt Records, a jego promocja już ruszyła. Aby łatwo znaleźć płytę na sklepowych półkach, słuchacze zostali wcześniej zaznajomieni z okładką, której twórcą jest Forin. Jest on także autorem formy wydania, która zawiera mini książkę.

Tajemnicą nie jest już także tracklista, która ujawniona została na stronie internetowej Asfalt Records 27 stycznia. Oto ona:

1. Intro

2. Żywy lub martwy

3. Side Effects feat. Cadillac Dale

4. Kartagina feat. Lil Fame (M.O.P.)

5. Więzień własnych granic

6. Hip Hop Hooligans feat. Hades, Main Flow, Torae

7. Hołd Bloków Absolwentom

8. Długi

9. Nie słuchać przed trzydziestką

10. Shotgun (Moje zło to Twój wybór)

11 Dead Man Funk feat. First Division, Kochan

12 What Is The Question

13 Garri Kasparow feat. Green, Kas (LWC, Afront), Zorak (Tabasko)

14 Miejmy to za sobą

15 Przyjaciel diabła

16 Ostatni track

17 Outro

Goście udzielający się na albumie są różnych narodowości: amerykańskiej, polskiej, kanadyjskiej, holenderskiej. Zatem można stwierdzić, że Kartagina to prawdziwie międzynarodowy projekt.

Ukazały się już także cztery single promujące Kartaginę. Pierwszy utwór, którego można było usłyszeć to Side effects z gościnnym udziałem Cadillac Dale.

Już na pierwszym singlu można usłyszeć, że OSTR poprawił technikę swojego flow sprawnymi przyśpieszeniami.

Kolejne single to:

Dług

Przyjaciel diabła

oraz

What is the question

Znamy cztery z siedemnastu utworów albumu. Głodnych dalszych wrażeń zdaje się jest niemało. Limitowana edycja albumu rozeszła się w rekordowym tempie dla wytwórni: została ona wykupiona w trzy godziny. Natomiast preorder standardowej wersji trwa:

https://www.asfalt.pl/naklad-limitowanego-pakietu-o-s-t-r-marco-polo-kartagina-wyprzedany-online-w-3-godziny/

Kolejnym polskim twórcą podbijającym międzynarodowy rynek, jest producent hip-hopowy – SoulPete. Związany jest on z podziemną grupą rapową Rap Addix, znany z surowości swoich beatów. W 2012 wydał mini album producencki pt. SoSoulSynergy Ep, który mimo, że powstał w rekordowym czasie (dwa dni) to został doceniony przez polskie, a także zagraniczne strony muzyczne. Natomiast nadchodzący album producencki SoulPeta – Soul Raw, na którym pojawi się wielu znanych amerykańskich raperów najprawdopodobniej wyjdzie w marcu. Na oficjalnym facebookowym koncie wytwórni EtRecs.com przeczytamy przekaz SoulPeta:

W związku z tym, że ciągle dostaję pytania dotyczące daty wydania “Soul Raw” to: wraz z EtRecs.com dołożymy wszelkich starań by płyta ukazała się w marcu.

Ujawniona została także tracklista albumu

1. “Dead Or Alive” feat. Hezekiah (cuts DJ Ace)

2. “Don’t Think” feat. Pacewon (cuts DJ Ace)

3. “Rhymes On Random” feat. Oddisee

4. “What You Love” feat. Ozay Moore

5. “Balance” feat. Supastition (cuts Dj Ace)

6. “Still S’N’W” feat. Smif N Wessun (cuts Dj Ace)

7. “Hood Shit” feat. MARS

8. “Raw Talk” feat. AWAR (cuts Dj Ace)

9. “Undisputed Champs” feat. Guilty Simpson (cuts DJ Ace)

10. “Step Ford” feat. Ozay Moore (cuts Dj Ace)

11. “Duel Machete” feat. Journalist 103 (cuts Dj Ace)

12. “True Royalty” feat. Blu (cuts Dj Ace)

13. “Power Is The Name” feat. Hassan Mackey

14. “We Don’t Know” feat. Dominique Larue

15. “Dreams Hold On” feat. Danny!

Dodatkowo na koncie wytwórni na soundcloud.com umieszczone zostały fragmenty albumu złączone w trzy całości (tzw. snippety).

  1. https://soundcloud.com/etrecs/soulpete-so-ul-raw-raw
  2. https://soundcloud.com/etrecs/soulpete-so-ul-raw-raw-1
  3. https://soundcloud.com/soulpete/soul-raw-raw-snippets3-journalist-hassaanmackey-pacewon-smifnwessun

Zainteresowan słuchacze mogą również przesłuchać utwór, który został odrzucony z albumu (https://etrecs.bandcamp.com/track/soulpete-33-everyone-else-ft-theory-hazit)

Przy okazji tych kosmopolityczno rapowych akcentów warto wspomnieć także, że w zeszłym roku na albumie Sokoła i Marysi Starosty Czarna biała magia beat do jednego z utworów – Zepsute miasto – zrobił DJ Premier, niekwestionowana ikona rapu. Należy się jedynie cieszyć z takiej formy globalizmu i smakować jego wytwory!

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć