Międzynarodowe Jury Światowych Dni Muzyki MTMW Korea Południowa 2016 zakwalifikowało do wykonania podczas Festiwalu trzy polskie utwory. Znalazł się wśród nich utwór uznanej kompozytorki, Elżbiety Sikory oraz kompozycje młodych utalentowanych twórców, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Tomasza Skweresa.

Festiwal odbędzie sie w dniach 29 marca-3 kwietnia 2016.

Do programu zakwalifikowane zostały:

Elżbieta Sikora – Pięć Miniatur na orkiestrę.

Tomasz Skweres – Sakubel Osil na sopran, flet, klarnet, skrzypce i wiolonczelę.

Ewa Fabiańska-Jelińska – Trzy Tańce Polskie (Mazur, Kujawiak, Oberek) na kwintet dęty blaszany i organy.

Elżbieta Sikora (ur.1943) ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Muzycznej u Antoniego Karużasa w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W latach 1968-70 studiowała muzykę elektroakustyczną w Paryżu, w Groupe de Recherches Musicales (GRM), pod kierunkiem Pierre’a Schaeffera i François Bayle’a. Po powrocie do Warszawy odbyła studia kompozytorskie w klasie Tadeusza Bairda i Zbigniewa Rudzińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W 1973 wraz z Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim utworzyła grupę kompozytorską KEW, z którą występowała na koncertach w Polsce, Szwecji, Austrii i Niemczech. Od 1981 roku mieszka we Francji, gdzie uczestniczyła w kursie muzyki komputerowej w IRCAM i uzupełniała naukę kompozycji u Betsy Jolas. Jako stypendystka Rządu Francuskiego, miasta Mannheim i Fundacji Kościuszkowskiej pracowała też pod kierunkiem Johna Chowninga w Centrum Badań Komputerowych Muzyki i Akustyki (CCRMA) przy Stanford University w Kalifornii.

Jest laureatką wielu nagród, m.in. II nagrody na Konkursie im. Carla Marii von Webera w Dreźnie, wyróżnień na Konkursie Muzyki Elektroakustycznej w Bourges w 1980, I nagrody na Konkursie dla Kompozytorek w Mannheim w 1982, otrzymała też dwie nagrody SACEM w 1994. W 1996 francuskie Stowarzyszenie Autorów i Kompozytorów Dramatycznych przyznało jej nagrodę za operę „Wyrywacz serc” (1984-86). W 1997 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasług Rzeczpospolitej, w 2004 uhonorowana została przez Ministra Kultury Francji najwyższym francuskim odznaczeniem Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres. W 2002 otrzymała Wyróżnienie Specjalne Jury de l’Académie du Disque Lyrique w Paryżu. W 2008 została laureatką nagrody w kategorii muzyka poważna w plebiscycie „Gazety Wyborczej” Sztorm Roku 2007 za „Koncert Oliwski” na organy i orkiestrę (2007)[1].

Tomasz Skweres (ur. 1984) to polsko-austriacki kompozytor i wiolonczelista, który od 1997 roku żyje w Wiedniu. Studiował kompozycję u Chayi Czernowin oraz Detleva Müllera-Siemensa, a także wiolonczelę u Valentina Erbena oraz Stefana Kropfitscha na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

Jest zdobywcą wielu międzynarodowych nagród i stypendiów. Komponował utwory na zamówienie Radio-Symphonieorchester Wien, Konzerthaus w Wiedniu, Festiwalu Wien Modern, Theater Regensburg, Philharmonisches Orchester Regensburg, Apollon Musagete Quartet, Ensemble Zeitfluss z Grazu, Ensemble Wiener Collage oraz wielu innych. Jego utwory były wykonywane w Austrii, Niemczech, Włoszech i Meksyku i nagrywane przez znane firmy fonograficzne, m.in. Genuine, Col legno oraz Orlando Records.

Jego dzieła wykonywane są regularnie przez znane zespoły i muzyków na festiwalach Wien Modern (Wiedeń), Biennale Bern (Szwajcaria), ISCM-Musicarama w Hong Kongu,  Klangspuren w Tyrolu (Austria), Goslar Harz (Niemcy) oraz Meridian Festival w Bukareszcie, a także w salach koncertowych Musikverein w Wiedniu, Gasteig w Monachium, Stadttheater Bern, Konzerthaus w Wiedniu, Theater Regensburg (Niemcy), Filharmonia Lwowska (Ukraina), Guangzhou Xinghai Concert Hall (Chiny) oraz National Theater w Taipei (Tajwan) [2].

Ewa Fabiańska-Jelińska (ur. 1989) ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Zbigniewa Kozuba. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z kompozycji (2014) w uczelni Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Reinharda Kargera.

Laureatka m.in. programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dla studentów. Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Poznania.

Jej utwory są wykonywane w kraju (np. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica’) oraz za granicą (m.in. w Czechach, Austrii, Holandii, Luksemburgu, na Słowenii, w USA).

Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich m.in. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Gramodeska” w Pradze (2011), Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. T. Ochlewskiego, organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (2011) czy Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego KM Związku Kompozytorów Polskich im. Z. Mycielskiego (2013, 2014). Jej utwory są wydawane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne PWM, Acte Prélable oraz Norsk Musikforlag z Norwegii.

Kompozycje Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej były wykonywane przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego, Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia AMADEUS, zespoły muzyki współczesnej Sepia Ensemble oraz Prague Modern. W sezonie artystycznym 2014/2015 Ewa Fabiańska-Jelińska pełniła rolę Kompozytora-rezydenta orkiestry smyczkowej Baltic Neopolis Orchestra (program organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca)[3].

________________________

[1] https://culture.pl/pl/tworca/elzbieta-sikora

[2] https://www.tomasz-skweres.com

[3] https://jelinska.com/pl/