Muzyka współczesna Promocja kultury polskiej Konkursy

Potrójny sukces Andrzeja Kwiecińskiego na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów

potrojny-sukces-andrzeja-kwiecinskiego-na-miedzynarodowej-trybunie-kompozytorow
Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów

Młody polski kompozytor, Andrzej Kwieciński, odniósł potrójny sukces na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów. Jego utwór Canzon de' baci na głos solo i orkiestrę kemaralną został uznany za najlepszy w kategorii młodych kompozytorów i rekomendowany w kategorii ogólnej. Jako nagrodę specjalną Kwieciński otrzymał zamówienie kompozytorskie International Music Council oraz Radia France.

Andrzej Kwieciński (ur. 1984) ukończył studia na wydziale kompozycji Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie Richarda Ayersa, Diderika Hakmy-Wagenaara, Martijna Padding, Yannisa Kyriakidesa oraz Louisa Andriessena, studiował także w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Mimo młodego wieku kompozytor ma już za sobą ważne zagraniczne sukcesy. Był finalistą konkursów międzynarodowych: 9. Tokyo International Competition for Chamber Music Composition (2004) i Henriëtte Bosmans Prize 2011 oraz laureatem pierwszej nagrody na Konkursie Kompozytorskim ‘Young Masters XXI' (2010).

Tegoroczną nagrodę w kategorii ogólnej zdobył Yannis Kyriakides za kompozycję Words and Songs without Words na wiolonczelę, elektronikę i warstwę wideo. Polskę reprezentował w tej kategorii także Aleksander Nowak ze swym utworem Kurczęta i robot na akordeon, megafon i orkiestrę.

W ubiegłym roku na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów swój sukces świętowała Agata Zubel. Pierwszą nagrodę w kategorii ogólnej zdobyła wówczas jej kompozycja Not I. Już w 2016 roku ten prestiżowy konkurs kompozytorski odbędzie się we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury.

fot. Jędrzej Sokołowski, z archiwum kompozytora

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2014-05-09

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja