Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów

felietony

Potrójny sukces Andrzeja Kwiecińskiego na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów

Młody polski kompozytor, Andrzej Kwieciński, odniósł potrójny sukces na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów. Jego utwór Canzon de’ baci na głos solo i orkiestrę kemaralną został uznany za najlepszy w kategorii młodych kompozytorów i rekomendowany w kategorii ogólnej. Jako nagrodę specjalną Kwieciński otrzymał zamówienie kompozytorskie International Music Council oraz Radia France.

Andrzej Kwieciński (ur. 1984) ukończył studia na wydziale kompozycji Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie Richarda Ayersa, Diderika Hakmy-Wagenaara, Martijna Padding, Yannisa Kyriakidesa oraz Louisa Andriessena, studiował także w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Mimo młodego wieku kompozytor ma już za sobą ważne zagraniczne sukcesy. Był finalistą konkursów międzynarodowych: 9. Tokyo International Competition for Chamber Music Composition (2004) i Henriëtte Bosmans Prize 2011 oraz laureatem pierwszej nagrody na Konkursie Kompozytorskim ‘Young Masters XXI’ (2010).

Tegoroczną nagrodę w kategorii ogólnej zdobył Yannis Kyriakides za kompozycję Words and Songs without Words na wiolonczelę, elektronikę i warstwę wideo. Polskę reprezentował w tej kategorii także Aleksander Nowak ze swym utworem Kurczęta i robot na akordeon, megafon i orkiestrę.

W ubiegłym roku na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów swój sukces świętowała Agata Zubel. Pierwszą nagrodę w kategorii ogólnej zdobyła wówczas jej kompozycja Not I. Już w 2016 roku ten prestiżowy konkurs kompozytorski odbędzie się we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury.

fot. Jędrzej Sokołowski, z archiwum kompozytora

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć