"Lekcja muzyki", E.B.Leighton, źródło Wikipedia.

felietony

"Praktyka krytyka". Numer 200. MEAKULTURA.pl

Już w bieżącym tygodniu Fundacja MEAKULTURA ogłosi kolejną edycję Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka”, a tegoroczna Gala wręczania nagród odbędzie się, tradycyjnie, w maju. Konkurs, podobnie jak jego pierwsza edycja, obejmie nie tylko teksty rodzimych autorów, ale także krytyków zagranicznych.

W nawiązaniu do tego, jednego z najważniejszych projektów naszej fundacji oraz do istoty funkcjonowania meakultura.pl, zrodził się pomysł 200. numeru specjalnego, noszącego tytuł Praktyka krytyka. Jego sercem jest obszerny wywiad Aleksandra Przybylskiego z Jackiem Hawrylukiem, wicedyrektorem radiowej Dwójki, który zdradza czytelnikom MEAKULTURY tajniki krytycznej kuchni. Aleksandra Chmielewska w swoim felietonie dzieli się refleksjami na temat krytyki poniżej krytyki, a Iwona Granacka sprawdza, co pisano o polskiej muzyce w prasie zagranicznej w 2015 roku. Anna Komendzińska recenzuje książkę Marii Szabłowskiej i Krzysztofa Szewczyka Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi, natomiast Magdalena Nowicka w artykule Moda na jazz opisuje początki polskiej krytyki jazzowej. Zwieńczeniem numeru jest video wykład Piotra Metza, znanego dziennikarza muzycznego i jurora Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych, który dzieli się własnym doświadczeniem związanym z przeprowadzaniem wywiadów. Całość numeru można zobaczyć TUTAJ.

Mamy nadzieję, że opublikowane przez nas materiały ukażą nie tylko choćby w części barwny obraz tego, jakie formy przyjmuje krytyka w dzisiejszych polskich realiach, ale pomogą także krytykom w ich codziennej praktyce. Nie ukrywamy, że na tym właśnie najbardziej nam zależy…

Życzymy miłej lektury!

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć