Materiały prasowe

felietony

Program 5. edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki – patronat MEAKULTURY

Wolność, nowoczesność, optymizm, wielokulturowość – z takimi cechami może być kojarzona Ameryka. Taka też niewątpliwie jest amerykańska muzyka. Na ogromną różnorodność postawili również organizatorzy festiwalu Szalone Dni Muzyki, proponując słuchaczom poznanie amerykańskiej kultury muzycznej z wielu różnych stron. Z jak rozmaitymi stylami i gatunkami muzycznymi będzie miała okazję zetknąć się festiwalowa publiczność sugerują już nazwy sal, w których będą odbywać się koncerty: Manhattan, Hollywood, Harlem, Dziki Zachód i Matrix.

Musical, film, jazz, wielcy symfonicy i minimaliści: program 5. edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki

Manhattan, a dokładniej jedna z jego ulic – Broadway, to światowa stolica musicalu. Miłośnicy tego gatunku nie powinni być zawiedzeni, gdyż podczas festiwalu usłyszą takie dzieła jak: Amerykanin w Paryżu, My Fair Lady, czy słynne West Side Story, którego fragmenty zabrzmią aż na 11 koncertach, w tym w wersji na dwa fortepiany w interpretacji Duo Jatekok. Zainteresowanie publiczności wzbudzą też zapewne koncerty nr 5 i 13 z muzyką Gershwina i Bernsteina, zatytułowane „Musical America”. Fragmenty słynnych musicali zaprezentują również młodzi wykonawcy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej podczas koncertu w niedzielę o 13.30 w namiocie festiwalowym.

Manhattan to także wspaniała sala koncertowa Carnegie Hall, a więc wielcy dyrygenci i koncerty muzyki symfonicznej, której również nie zabraknie podczas festiwalu. W wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia, Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej oraz zespołów orkiestrowych ze szkół muzycznych z całej Polski zabrzmią kompozycje twórców amerykańskich, m.in. popularne Adagio  na smyczki op. 11 Samuela Barbera. W klimat Dzikiego Zachodu przeniesie publiczność z pewnością twórczość Aarona Coplanda, szczególnie jego balety Billy the Kid i Rodeo. Program urozmaici także muzyka kompozytorów europejskich, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, tak jak np. Sergiusz Rachmaninow. Jego IV Koncert fortepianowy g-moll op. 40 zagra podczas koncertu inauguracyjnego Abdel Rahman El Bacha. W programie festiwalu pojawi się także „muzyczna kartka z podróży do Ameryki” Antonina Dvořáka, czyli IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata” oraz jego American Suite op. 98b.

Hollywood to światowe centrum filmu i kolejna wizytówka Ameryki. Podczas festiwalu muzyce filmowej poświęcone zostaną w całości dwa koncerty: nr 7 pt. „The Magical Music of Disney – Around The World With Disney” w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej oraz koncert nr 15 z piosenkami filmowymi, m.in. z Czarnoksiężnika z krainy Oz i Parasolek z Cherbourga, przygotowany przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Niezwykły będzie także koncert nr 32, z projekcją filmu Bustera Keatona “Sherlock, Jr.” i muzyką graną na żywo przez pianistę Paula Laya. Poza tymi wydarzeniami muzyka filmowa zagości też podczas innych koncertów. Zabrzmi m.in. ścieżka dźwiękowa do Listy Schindlera i Gwiezdnych Wojen Johna Williamsa czy Różowej Pantery Manciniego.

Harlem nieodzownie kojarzy się z erą swingu i twórczością Duke’a Ellingtona. Do tych tradycji nawiąże Gordon Goodwin Trio, które wystąpi aż czterokrotnie, oraz Big Band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także pianista Paul Lay. Nowoorleański jazz z lat 20. i 30. zaprezentuje DIXI COMPANY w czasie koncertów dla dzieci w sobotę 27.09. Tradycyjny jazz zabrzmi też w wykonaniu Vistula River Brass Band ostatniego wieczoru festiwalu w sali Matrix na koncercie zatytułowanym „Od ragtime’u do swingu”. Być może będzie też jam session?

Podczas festiwalu będzie można posłuchać również muzyki gospel w wykonaniu Opole Gospel Choir (sobota, 16.30, sala Matrix) oraz znanych przebojów muzyki popularnej w aranżacji wokalnego kwartetu Crossroads Quartet, który da trzy koncerty. Pewną przeciwwagę do tych rozrywkowych wydarzeń będą stanowić koncerty poświęcone twórczości głównych przedstawicieli amerykańskiego minimalizmu i muzyki eksperymentalnej, zaprezentowane przez pianistów Bruce’a Brubakera i Davida Bismutha oraz Hob-beats Percussion Group.

Projekty edukacyjne 

Podobnie jak w latach ubiegłych, na uczestników tegorocznej edycji festiwalu La Folle Journée de Varsovie, czeka wiele wydarzeń o charakterze edukacyjno-animacyjnym. Są to występy młodych wykonawców, specjalne koncerty dla dzieci i ich rodzin pt. Smykofonia Dixieland i Smykofonia w Ameryce, Spotkanie z instrumentami oraz po raz pierwszy w programie festiwalu – dyskusja poświęcona kształceniu muzycznemu w Stanach Zjednoczonych z udziałem ekspertów.

Misją międzynarodowego festiwalu La Folle Journée jest popularyzowanie muzyki poważnej wśród odbiorców w różnym wieku. Od kilku lat warszawską odsłonę imprezy poprzedza Akcja Labirynt organizowana przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich”. Jest to cykl trzymiesięcznych warsztatów sprzężonych z programem Szalonych Dni Muzyki, przeznaczonych dla uczniów klas początkowych szkół podstawowych, a także  nauczycieli. Akcja co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. W latach 2010-2013 uczestniczyło w niej 11 750 uczniów warszawskich i mazowieckich szkół podstawowych.

Pod patronatem artystycznym Orkiestry Sinfonia Varsovia, Fundacja prowadzi także muzyczne spotkania dla najmłodszych słuchaczy, zatytułowane Smykofonia. Koncerty „smykofoniczne”, podobnie jak cały festiwal La Folle Journée 2014, utrzymane będą w klimacie amerykańskim. Podczas tej edycji zostały one podzielone na spotkania przeznaczone dla maluchów do dwóch lat, a także dla dzieci od drugiego do piątego roku życia. Smykofonia Dixieland zaprezentuje młodym słuchaczom melodie inspirowane wczesnym jazzem, ragtimem, swingiem oraz bluesem, w wykonaniu artystów „Fundacji Kreatywnej Edukacji” i zespołu „Dixi Company”. Natomiast podczas Smykofonii w Ameryce zabrzmią nie tylko utwory popularne, ale też poważne. Koncerty będą prowadzić Ada Wdziękońska oraz Miłosz i Jolanta Gawryłkiewiczowie. Na Smykofonię Dixieland zapraszamy w sobotę, natomiast na Smykofonię w Ameryce warto zarezerwować sobie niedzielne przedpołudnie. O wadze, jaką organizatorzy przykładają do koncertów Smykofonii świadczy fakt, że uczestniczą w nich wybitni polscy muzycy. W tym roku będzie to m.in. Andrzej Jagodziński i Adam Cegielski.

Wszystkim zainteresowanym kształceniem muzycznym polecamy meeting Amerykańska edukacja muzyczna w relacjach uczestników i obserwatorów. Dyskusja odbędzie się drugiego dnia Festiwalu o godzinie 18.30 w sali Dziki Zachód. W spotkaniu uczestniczyć będą osoby znające oświatę amerykańską z własnego doświadczenia. Podzielą się one swoją wiedzą i opiniami. W trakcie panelu zostaną także wyświetlone krótkie filmy. Meeting organizuje Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich”.

Zarówno dzieci, jak i dorosłych zapraszamy na Spotkanie z instrumentami w sobotę o godzinie 13.30 do foyer przy sali Hollywood. Organizatorem projektu jest firma Silesia Music Center, współpracująca z festiwalem od jego pierwszej polskiej edycji. Podczas pokazu będzie można nie tylko obejrzeć, ale i spróbować swoich sił na instrumentach muzycznych różnych znanych marek!

Podczas 5. edycji Szalonych Dni Muzyki zaprezentują się też najlepsi uczniowie polskich szkół muzycznych. W tym roku będą to soliści i szkolne orkiestry z Bydgoszczy, Gdańska, Częstochowy, Lublina, Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Krakowa i Bielska-Białej. Koncerty z cyklu Młodzi Wykonawcy odbywać się będą w namiocie Matrix oraz w pozostałych salach Teatru Wielkiego każdego dnia Festiwalu. Wybrani uczniowie szkół muzycznych wystąpią także podczas Koncertu Finałowego w niedzielę o godzinie 20.00, dzieląc pulpity z muzykami Sinfonii Varsovii. W dotychczasowych koncertach festiwalu brali udział uczestnicy dwóch poprzednich edycji Akademii Sinfonia Varsovia – cyklu warsztatów prowadzonych przez koncertmistrzów i solistów Orkiestry Sinfonia Varsovia.

W programie festiwalu Szalone Dni Muzyki 2014 znajdują się wydarzenia edukacyjne przeznaczone dla odbiorców w każdym wieku. Jesteśmy przekonani, że przystępność przekazu i atrakcyjna forma sprawią, że udział w nich będzie przede wszystkim dobrą zabawą i również możliwością bliższego kontaktu z muzyką.

 ————————–

Bilety w cenie 7 – 12 zł dostępne są w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl  oraz w punktach e-Bilet i Empiku. Szczegóły: https://www.szalonednimuzyki.pl/informacje-praktyczne/bilety/

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć