obraz szumu białego, źródło: Wikipedia

felietony

Projekt Karkowski/Xenakis na festiwalu Göteborg Art Sounds

17 października w szwedzkim Trollhättan swoją premierę miał projekt Karkowski/Xenakis. W ramach festiwalu Göteborg Art Sounds wystąpili perkusista Daniel Buess oraz kontrabasista Aleksander Gabryś. Przy tej okazji Aleksander Gabryś po raz pierwszy wykonał ostatnią kompozycję Zbigniewa Karkowskiego, Studio Varèse na kontrabas i elektronikę.
 
Projekt Karkowski/Xenakis, którego kuratorem jest Monika Pasiecznik, zakłada wykonanie czterech utworów na instrumenty solo z elektroniką Zbigniewa Karkowskiego. Ma on na celu rzucenie światła na tę mniej znaną stronę twórczości polskiego kompozytora, kojarzonego głównie z muzyką elektroniczną i noise. Cztery utwory Karkowskiego, zestawione są z kompozycjami Iannisa Xenakisa, którego twórczość w znaczny sposób wpłynęła na rozwój kompozytorski Polaka.

Argumentów przemawiających za takim zestawieniem jest wiele. Pochodzący z Krakowa kompozytor Zbigniew Karkowski (1958-2013) był twórcą światowego formatu, cenionym za wyobraźnię i bezkompromisowość. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, kształcił się następnie w Szwecji i Holandii, a od lat dziewięćdziesiątych mieszkał w Japonii. Działał przede wszystkim na scenie muzyki eksperymentalnej, improwizował, tworzył sztukę dźwięku.

W 1989 roku Karkowski był na rezydencji w Les Ateliers UPIC, centrum rozwoju i promocji systemu kompozycji komputerowej, stworzonego i używanego przez Xenakisa. Uczestniczył też w kilku jego wykładach na Université de Paris I. Wielokrotnie przyznawał, że doświadczenie to było dla niego kształtujące, nazywał Xenakisa „prawdziwym wizjonerem” i „nauczycielem innym od wszystkich”. Wiele lat później zainicjował projekt poświęcony Persepolis (1971), w ramach którego autorskie remiksy elektroakustycznej epopei Xenakisa przygotowali m.in. Otomo Yoshihide, Ryoji Ikeda, Merzbow i Francisco Lopéz. Owocem projektu, powstałego pod patronatem Xenakisa, jest wydany w 2002 roku dwupłytowy album zawierający oryginalną kompozycję Xenakisa oraz jej dziewięć reinterpretacji – w tym Doing by Not Doing samego Karkowskiego.

Już w listopadzie projekt Karkowski/Xenakis zaprezentowany zostanie na festiwalu Nuova Consonanza w Rzymie, a następnie na Huddersfield Contemporary Music Festival w Wielkiej Brytanii. Organizatorzy projektu planują na rok 2016 kolejne koncerty na świecie i w Europie, w tym w Polsce.
 

 
Więcej informacji na temat projektu Karkowski/Xenakishttps://sonoramusic.eu/pl/projekty/koncerty-wydarzenia/karkowski-xenakis-project
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć