felietony

Rebeka

Zespół Rebeka to, jak można wyczytać z ich fanpage’u, eksperymentalne zjawisko oscylujące wokół szeroko pojętej muzyki electro-pop. W skład duetu wchodzą: multiinstrumentalistka oraz charyzmatyczna wokalistka, Iwona Skwarek, oraz odpowiedzialny za warstwę elektroniczną Bartek Szczęsny.

Na tle polskiej sceny muzycznej wyróżniają się niesłychaną energią i pomysłowością, widoczną choćby w używanych instrumentach elektronicznych, jak vintage’owe syntezatory, przypominające zabawki dla dzieci. Od czasu debiutu w 2010 roku, ich kariera rozwinęła się zaskakująco szybko. Już rok później występowali na festiwalach: The great escape w Brighton, polskim openerze, czy free form w Krakowie. Oprócz większych występów festiwalowych Rebeki można posłuchać w przestrzeniach klubowych, a także w bardziej kameralnych scenach mniejszych miast.

Zdjęcie z profilu Rebeki na Facebooku


Rebeka to nie tylko jedna z jaśniejszych nowości na polskiej scenie elektronicznej, ale także dwójka szalenie sympatycznych młodych ludzi, wyróżniających się imponującą motywacją w dążeniu do celu. Do swoich projektów angażują rozmaitych muzyków, przez co tworzą dosyć niespotykany, jak na polską scenę, intermedialny model łączący zdolnych muzyków z całego kraju. Ich tegoroczny utwór “Melancholia” jest jednym z największych przebojów ostatnich miesięcy. Doczekał się kilku ciekawych remiksów od strony niemniej utalentowanych, producentów jak Daniel Drumz, czy Klaves.

Można odnieść wrażenie, że wszędzie ich pełno. Członków Rebeki często można spotkać podczas koncertów (nie tylko w roli artystów), a także na miejskich inicjatywach, czy po prostu na ulicach Poznania. Oprócz działalności w duecie Bartek jest częścią Kamp! i Adre’n’alin, z kolei Iwona udziela się w Hellow Dog. To rozdwojenie, a nawet roztrojenie jaźni nie przeszkadza im w tworzeniu zespołu, który nie dość, że zasypuje fanów świetną muzyką w najróżniejszych wydaniach, to daje jeszcze fantastyczne koncerty z widocznym zaangażowaniem i wielką swobodą, co niewątpliwie jest jedną z największych zalet. 

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć