Logo zespołu, materiały prasowe

recenzje

Rubin 714 – Tri

Rubin 714 to pochodzące z Opola trio, grające ze sobą nieprzerwanie od roku 2009.  Zespół zadebiutował nagranym w 2011 roku albumem Elektronika, utrzymanym w stylistyce garage rocka, a więc dość surowym materiałem, w którym jednak słychać zalążki rodzącego się własnego stylu grupy.

Potwierdzeniem tego faktu jest wydana rok później następna EPka – Stereo, na której 4 z 6 utworów to nowe wersje piosenek pochodzących z ich debiutu, w dużo bardziej rozwiniętych aranżacjach i o lepszym brzmieniu.

W tym roku zespół wydał trzecią płytę zatytułowaną Tri, którą zaczyna penetrować kolejne brzmieniowe rejony, równocześnie nie rezygnując z wcześniej obranego kierunku.

Główną zaletą Tri jest świetnie współgrająca sekcja rytmiczna, ze swoją wiodącą motoryką, której towarzyszy lekko sfuzzowana gitara oraz zachrypnięty wokal, kojarzące się brzmieniowo z Nirvaną z czasów Bleach. Gdzieś pomiędzy serią odniesień przywołujących na myśl tytanów “brudnego” gitarowego rock’n’rolla wyczuwalna jest unikatowa energia Rubina, będącą wypadkową rock’n’rolla, garage rocka, punka, stonera i wszystkich innych, pełnych przesterowanych gitar, styli muzycznych.  

Pomimo wszechobecnego “brudu” i ciężaru gatunkowego, z utworów Rubina wypływa pewien luz. Numery z Tri są zagrane i zaśpiewane bez żadnych zahamowań, a muzyka porywa już od pierwszych dźwięków. Choć cała płyta trwa zaledwie 18 minut, to nie można tego uznać za zarzut. Muzyka Rubina jest tak skondensowana, że owe 18 minut wystarczy zupełnie by powiedzieć to, co ma się do powiedzenia, bez zbędnego nudzenia i przekombinowania. Sam zespół wydaje się być świadom drogi, która podąża. gdyż jest to jego trzeci album wydany w ciągu trzech lat, nie przekraczający 25 minut. Szkoda jedynie, że na Tri znalazła się tylko jedna piosenka z polskim tekstem, gdyż wyszła ona znakomicie, a wciąż brakuje w polskiej muzyce połączenia dobrej muzyki z ciekawym tekstem…

Okładka albumu Tri, materiały prasowe, www.rubin714.com

Chociaż twórczość Rubina przywołuje na myśl samych klasyków alternatywnego gitarowego grania – jak Sonic Youth, Nirvanę, czy Iggyego Popa – to brzmi zaskakująco świeżo. “Brudny” rock’n’roll wraca do łask zarówno w głównym nurcie (w Polsce dużą popularnością cieszy się ostatnio choćby Kim Nowak) ale również w postaci wielu mniej znanych kapel. tworzących dość pokaźną scenę alternatywną. Rubin 714 to zespół z ogromnym potencjałem, grający w swoim stylu na światowym poziomie.

Materiały prasowe, źródło: www.rubin714.com

———————–

Rubin 714 – Tri
Wydawnictwo niezależne

1. Play With Matches
2. Contact Your General Practitioner Immediatly
3. Komary fruną przezeń na wylot
4. Close Closer Closed
5. 13

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć