felietony

Rust

Poznań to wylęgarnia rockowych talentów, to właśnie ze stolicy Wielkopolski wywodzą się jedne z najlepszych polskich zespołów metalowych  – takie jak choćby Wilczy Pająk, Turbo, Gomor, czy Acid Drinkers – i chociaż weterani tej sceny nadal trzymają się całkiem nieźle to od wielu lat żadna z młodych grup muzycznych nie była w stanie dorównać ich poziomowi.  Jednak po latach czekania na świeżą krew, w końcu pojawił się zespół, który ma wielką szanse dołączyć do polskiej czołówki hard & heavy – RUST.

Początki grupy sięgają 2000 roku, lecz ich twórczość nabrała konkretnego kształtu dopiero po ustabilizowaniu się składu zespołu siedem lat później. W 2008 roku zespół zarejestrował swój debiutancki materiał RusT’n’Roll, wydany rok później dzięki nagrodzie, którą wygrali biorąc udział w konkursie młodych talentów odbywającego się przy okazji festiwalu Łódźstock. Materiał zarejestrowany na RusT’n’Roll prezentował energetyczną porcję klasycznego heavy metalu.  

Obecnie muzyka Rust odpłynęła w kierunku hard rocka, bardzo wyraźnie odnosząc się swoim brzmieniem do klasyki gatunku – usłyszeć można tu echa Led Zeppelin, AC/DC, czy Deep Purple, chociaż partie wokalne ich piosenek nie dają zapomnieć o wcześniejszych dokonaniach grupy. Przybyszewski to wokalista o zawodowy m rockowym głosie, nieco nosowym w stylu Krisa Cornella czy Bona Scota, od czasu do czasu atakując wysokimi dźwiękami z manierą charakterystyczną dla śpiewu  Bruce’a Dickinson’a, czy Rony’go James’a Dio.

Obecnie zespół aktywnie koncertuje, umacniając swoją pozycję na polskiej scenie rockowej. W 2012 roku grupa zagrała na niemal wszystkich rockowych festiwalach muzycznych – zarówno tych mniejszych – Open Air Rock Festival w Siedlcach, Rockowe Ogródki w Płocku, Środa Rock Festival, Fama Rock Festival w Iławie, Lizard King Festival czy Festiwal Gramy w Szczecinie – jak i  największych imprezach w kraju – w Jarocinie i na Przystanku Woodstock. Dodatkowo zespół wystąpił w jednym z odcinków ostatniej serii programu Must Be The Music.

Zespół już w lutym następnego roku planuje nagranie kolejnego krążka, jednocześnie zapowiadając drobne zmiany stylistyczne w swojej twórczości. Niezależnie jednak, w którym kierunku podąży Rust jedno jest pewne po wydaniu nowego albumu o grupie zrobi się jeszcze głośniej!

RUST to:

Michał Przybylski – wokal
Szymon Szymkowiak – gitara
Piotr Trybusz – gitara
Paweł Malinowski – bas
Łukasz Czechyra – perkusja

—————————

https://www.myspace.com/rust_n_roll

https://www.facebook.com/rustandroll

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć