statuetki konkursowe, fot. Bartosz Dąbrowski

felietony

Rusza nabór do Trzeciej Edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych!

Pod koniec kwietnia Fundacja MEAKULTURA po raz trzeci ogłosi zwycięzców Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA. Na autorów najlepszych tekstów o muzyce poza statuetkami i dyplomami czekają w tym roku atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym ekskluzywny zestaw głośnikowy Maestro III firmy Tonsil. Teksty ocenią wybitni przedstawiciele świata nauki, mediów i instytucji kultury. Podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbędzie się 28 maja w Warszawie, najlepsi krytycy muzyczni otrzymają z rąk jurorów oraz partnerów konkursu nagrody i wyróżnienia w łącznie 9 kategoriach.

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA, organizowany od 3 lat przez Fundację MEAKULTURA, jest jedynym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Jego celem jest promocja kompetentnej krytyki muzycznej w mediach drukowanych i elektronicznych, wspieranie osób debiutujących w tej dziedzinie oraz prezentacja dorobku zagranicznych dziennikarzy i publicystów, propagujących muzykę polską na świecie. Konkurs skierowany jest do wszystkich osób piszących z pasją o muzyce – zarówno profesjonalistów, jak i debiutantów czy blogerów – i otwarty na najróżniejsze gatunki muzyczne – od muzyki klasycznej, poprzez popularną, filmową czy jazzową, aż po folkową. W ostatnich dwóch edycjach jurorzy KROPKI przeczytali blisko 400 tekstów i przyznali autorom najlepszych prac łącznie 16 nagród i wyróżnień. Wśród laureatów konkursu znaleźli się zarówno doświadczeni krytycy (Anna R. Burzyńska, Dorota Kozińska), jak i młode talenty (Paweł Siechowicz, Barbara Kinga Majewska). Nagrodę Specjalną otrzymali wybitni dziennikarze zagraniczni, tacy jak Alex Ross z „The New Yorkera” czy John Allison z brytyjskiego „Opera Magazine”.

Dzięki współpracy z marką Tonsil, legendarnym polskim producentem głośników, zdobywca Grand Prix otrzyma w tym roku wyjątkową nagrodę rzeczową – nowoczesny zestaw głośnikowy MAESTRO III. Laureaci pozostałych kategorii otrzymają statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe – książkowe i płytowe. W tegorocznej edycji organizatorzy przewidzieli aż 5 nagród pozaregulaminowych, a wśród nich, po raz pierwszy w historii konkursu, Nagrodę Publiczności za najlepszą książkę o muzyce wydaną w roku 2016.

Nadesłane na konkurs teksty ocenią wybitni naukowcy, krytycy i dziennikarze muzyczni, aktywnie kształtujący panoramę życia kulturalnego w Polsce. W jury 3. edycji KROPKI zasiądą m.in. dr Daniel Cichy (przewodniczący), Ewa Szczecińska, dr hab. Paweł Gancarczyk, dr hab. Waldemar Kuligowski, dr Miłosz Bembinow, dr Mariusz Gradowski oraz Rafał Księżyk. Nagrodę Indywidualną przyzna ponownie Piotr Metz.

Partnerami i grantodawcami tegorocznego konkursu są: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Instytut Muzyki i Tańca, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Fundacja Legalna Kultura oraz Narodowe Centrum Kultury (patron honorowy). Patronami medialnymi wydarzenia zostali: TVP Kultura, TRÓJKA – Program 3 Polskiego Radia oraz Meakultura.pl i Polmic.pl.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres mailowy kropka@fundacjameakultura.pl do 3 marca. Nagrodzone teksty zostaną opublikowane, za zgodą autorów i pierwszych wydawców, na łamach czasopisma internetowego MEAKULTURA. Szczegółowe informacje o konkursie wraz z jego regulaminem są dostępne na stronie www.fundacjameakultura.pl/kropka.

Anna R. Burzyńska – Nagroda Główna w pierwszej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych, fot. Bartosz Dąbrowski

 

Mikołaj Rykowski, Piotr Metz, Olga Drenda, Gala Finałowa drugiej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych, fot. Bartosz Dąbrowski

Paweł Siechowicz – Nagroda Główna w drugiej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych, fot. Bartosz Dąbrowski

Konkurs otrzymał wsparcie z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć