felietony

"Save the Music" na KontenerART w Poznaniu

Już w najbliższy weekend, 22 i 23 lipca, na poznańskim KontenerART prezentowana będzie kampania społeczna „Save the Music”. Z tej okazji przewidziana jest prezentacja plakatów, panel dyskusyjny, koncerty, a także liczne warsztaty i zajęcia kreatywne dla najmłodszych. Całe wydarzenie odbywa się pod patronatem pisma MEAKULTURA.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program i serdecznie zapraszamy!

Piątek 22.07

17:00 – Prezentacja kampanii społecznej Save the Music (Magdalena Nowicka) i wykład Karoliny Kizińskiej „Umuzykalnianie dzieci – jak rozwijać dziecko muzycznie” (Galeria Cargo – KontenerART).

Obecnie w Polsce edukacja muzyczna nie jest priorytetem. W efekcie coraz więcej dzieci nie lubi śpiewać, ma problemy z poczuciem rytmu czy tonalności. Odpowiedzią na te problemy są zajęcia umuzykalniające. Edwin Gordon wypracował teorię uczenia się muzyki, której sedno tkwi w prezentowaniu dziecku jak najbogatszej oferty muzycznej – melodii w różnorodnych skalach, tempach, o różnym charakterze czy rytmie. Praca z dziećmi wg tej teorii pomaga im naturalnie, poprzez ruch i śpiew, wchodzić w świat muzyki.

18:00 – Prezentacja plakatów kampanii „Save The Music” poświęconych znanym artystom‐muzykom (autor: Max Skorwider) oraz kolekcji ubrań muzycznych (Kinga Król), (Galeria Cargo‐KontenerART).

Save the Music” wspierają:

Kinga Król (Confashion) – projekty ubrań

dr Max Skorwider (maxskorwider.blogspot.com) – plakaty muzyków

Sobota 23.07


12:00 – Gordonki – zajęcia umuzykalniające wg teorii Edwina E. Gordona. Dla dzieci 03 lat. Prowadząca – Marta Walicka (KontenerART).

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Podczas zajęć rozwijamy nie tylko zdolności muzyczne dzieci, ale także zdolności manualne, koordynację ruchową, zmysł wzroku i dotyku. Gordonki prowadzone są z wykorzystaniem kolorowych chusteczek, piłeczek, baniek czy chusty animacyjnej. Te zajęcia to wspaniała zabawa i rozwój dla malucha. (Szkoła Muzyki Kompozytornia)

13:00 – Warszaty Kreatywne. Dla dzieci i młodzieży 1118 lat. Prowadząca Karina Dziubecka (KontenerART).

Warsztaty przewidują zastosowanie nowatorskiej, otwartej formuły zajęć z młodzieżą w dziedzinie edukacji muzycznej i twórczości artystycznej. Warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 1118 lat. Celem warsztatów jest rozwinięcie zainteresowania muzyką. W rozwijaniu aktywności posłużą wymagające zaangażowania ze strony uczestników zajęcia w terenie, prezentujące w nieszablonowy sposób historię gatunkow muzycznych, korespondujące z nimi praktyki artystyczne, kształtujące umiejętności konstruowania indywidualnej wypowiedzi przez sztukę i kreatywnego współdziałania w grupie (malowanie, rysowanie, zagadki, rytmikę, śpiew). Innowacyjny charakter warsztatów zakłada zastosowanie najnowocześniejszych narzędzi i technik pracy artystycznej, które młodzież wykorzysta następnie do stworzenia w ramach poszczególnych grup, zróżnicowanych ze względu na rodzaj twórczości, wspólnych prac stanowiących wypowiedź na temat wybranego stylu muzycznego. Dodatkowym podsumowaniem projektu, spajającym wszystkie działania oraz pozwalającym na wypromowanie zarówno jego idei, jak i uczestników, będzie konkurs na najlepszy projekt .

14:00 – Fitnesiaki – zajęcia ruchowo‐muzyczne Dla dzieci 69 lat. Prowadzi Marta Walicka (KontenerART).

Fitnesiaki to zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat skupiające się na poprawie sprawności fizycznej u dzieci i rozwoju koordynacji ruchowej. Zajęcia prowadzone są do muzyki, w rytm której się poruszamy. Rozwijają u dzieci poczucie rytmu. (Szkoła Muzyki Kompozytornia)

16:00 – Muzyczne Krainy – zajęcia umuzykalniające wg teorii Edwina Gordona dla dzieci 35 lat. Prowadzi Marta Walicka. (KontenerART).

Zajęcia umuzykalniające wg teorii Edwina Gordona Muzyczne Kariny przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Podczas zajęć skupiamy się na rozwoju zdolności muzycznych u dzieci – zarówno rytmicznych, jak i melodycznych. Podczas zajęć rozwijamy też zdolności manualne, koordynację ruchową, zmysł wzroku i dotyku. Muzyczne Krainy prowadzone są z wykorzystaniem kolorowych chusteczek, piłeczek, baniek czy chusty animacyjnej. Te zajęcia to wspaniała zabawa i rozwój dla malucha. (Szkoła Muzyki Kompozytornia)

17:00 – Panel Pamięć muzyki, prowadzący: Piotr Jakubowski, Daria Rzeczkowska; goście: Joanna Maleszyńska, Katarzyna Taras, Przemysław Pluciński, Aleksander Przybylski. (KontenerArt).

Podczas panelu dyskusyjnego, w którym udział wezmą znane osoby poznańskiego świata nauki, kultury i sztuki, porozmawiamy o muzykach, zespołach czy utworach, które szczególnie zapisały sie w ich pamięci biograficznej. Spytamy, jaki wpływ miała muzyka na ukształtowanie tego, kim są, jak towarzyszyła poszczególnym etapom ich egzystencji (młodość, czas buntu, dojrzałość) oraz pozwalała zrozumieć szersze zjawiska społeczno‐polityczne, których byli uczestnikami i świadkami (komunizm, czasy „Solidarności”, reforma ustrojowa, wczesny kapitalizm).

W szerszym aspekcie, zastanowimy się nad tym, jaki wpływ miały rozmaite nurty muzyczne – rodzime oraz „importowane” z zagranicy – na kształtowanie się krajobrazu kulturowego Polski, jak wyznaczały trendy społeczne oraz wzorce tożsamościowe. Wreszcie interesować nas będzie muzyka jako swoisty komentarz wobec zjawisk i zdarzeń sfery publicznej – tak aktualnych (muzyka jako forma publicystyki), jak i przeszłych (aspekt nostalgiczny lub rewizjonistyczny).

Zwieńczeniem panelu będzie wspólne wykonanie „muzycznej mapy pamięci” – próba zilustrowania muzycznych wspomnień zarówno uczestników panelu, jak i zgromadzonej publiczności, na planszy ilustrującej oś czasu, wraz z gromadzeniem śladów muzycznej pamięci pod postacią audiowizualnych nagrań.

SCENA 19:00 – Koncert BeFour – żeński kwartet wokalny

Zespół powstał spontanicznie w 2011 roku i od tego czasu równie entuzjastycznie działa, koncertując w niezmienionym i raczej niezmienialnym składzie: Kamila Tracewska, Karolina Piesik, Anna Komendzińska, Brygida Sawicka‐Stępińska.

Przepis na sukces jest prosty – dziewczyny w sobie tylko znany sposób łączą swe różnorodne osobowości i muzyczne gusta w imię wspólnego celu: jedna śpiewa wysoko, druga głośno, trzecia z poprawnym tekstem. A Brygida śpiewa czysto. Panuje tu kontrolowana demokracja.

Kwartet wykonuje przede wszystkim muzykę a cappella, z pracy nad precyzją współbrzmienia żeńskich głosów czyniąc swe największe wyzwanie. Zespół gromadzi coraz bogatszy repertuar – począwszy od klasycznych kompozycji chóralnych, przez muzykę latynoamerykańską, rozrywkową, aż po ludową czy dawną…

 20:00 – Koncert Mari Mono

Maria Skorwider (vocal) Wojt Birdesn (midi playa, guit, bass guit)

Gatunek „lolly‐pop” to nieograniczone formalnie brzmienia łączące elementy różnych gatunków muzycznych; to nowatorskie dźwięki elektroniczno‐gitarowe, połączone z oryginalnym wokalem; to spójny materiał, który powstawał w oparciu o teksty Marylin Monroe oraz własne teksty wokalistki. Duet tworzą Maria Skorwider (vocal) oraz Wojt Birdsen (midi playa, guit, bass guit).

zapisy (zajęcia bezpłatne): sklep@fundacjameakultura.pl

Fundacja MEAKULTURA

www.fundacjameakultura.plwww.meakultura.pl, www.savethemusic.eu

www.facebook.com/MEAKULTURA,

kontakt@meakultura.pl (współpraca)

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć