Max Skorwider - „W domach z betonu nie ma wolnej miłości (1983/1989)”

recenzje

Save the Music w Darmstadt – wystawa plakatów Maxa Skorwidera pt.: Music Beyond Borders (relacja)

10 czerwca w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt została otwarta wystawa plakatów Music Beyond Borders autorstwa Maxa Skorwidera. Wydarzenie odbywa się w ramach działań kampanii społecznej Save the Music Fundacji MEAKULTURA, propagującej wartościową muzykę i mówienie o jej wpływie na ludzi i historię świata. Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Marlena Wieczorek. Finisaż wystawy odbędzie się 3 września.

Polski plakat artystyczny od dawna cieszy się szczególną sławą ze względu na swoją niezwykłą umiejętność łączenia w graficzną formę zjawisk zachodzących w świecie kultury i polityki. Wystawa 25 prac autorstwa Maxa Skorwidera wpisuje się w tradycję symbolizującego komentowania polskiej rzeczywistości. To ciekawa prezentacja wiedzy o kulturze muzycznej Polski w kontekście konkretnej sytuacji historycznej, geopolitycznej i społecznej.

Wystawa jest pierwszym wydarzeniem prezentującym polską kulturę muzyczną, jakie odbyło się do tej pory w Niemieckim Instytucie Kultury Polskiej w Darmstadt. Music Beyond Borders przedstawia różnorodne muzyczne konteksty – od muzyki poważnej po rock, pop czy jazz. Ukazuje również, jak mocno splecione są ze sobą muzyczne dzieje Polski i Niemiec, pomimo trudnych okoliczności historycznych.

Wydarzenie w Darmstadt jest kontynuacją i rozszerzeniem projektu zapoczątkowanego wystawą plakatów La Musique guidant le peuple, która miała miejsce w belgijskim centrum kultury PointCulture (Bruksela), także w ramach kampanii społecznej Save the Music.

Partnerem Fundacji MEAKULTURA jest Niemiecki Instytut Kultury Polskiej w Darmstadt, zajmujący się szerzeniem zainteresowania Polską w niemieckim społeczeństwie oraz budowaniem stabilnych stosunków polsko-niemieckich. Instytut prowadzi badania i wspiera działania naukowe, wydaje książki i biuletyny, organizuje dyskusje panelowe, wykłady, koncerty, promocje książek, spotkania autorskie oraz wystawy. Jest postrzegany jako partner i łącznik pomiędzy środowiskiem kultury, nauki, polityki i mediów w obu krajach.

Autor: Max Skorwider

Max Skorwider, Joachim Ernst Berendt (1922–2000) / Krzysztof Komeda (1931–1969)

Autorzy wystawy:

dr hab. Max Skorwider – grafik, plakacista, autor‑ilustrator książek dla dzieci, kurator wystaw w kraju i poza jego granicami. Zajmuje się ilustracją prasową – na stałe współpracuje z tygodnikiem „Polityka” oraz „Kulturą Liberalną”. Nagradzany w prestiżowych konkursach, jego prace zostały zaprezentowane na wystawach w Polsce, Francji, Belgii i USA.

dr Marlena Wieczorek – muzykolożka i managerka kultury. Prezeska i założycielka Fundacji MEAKULTURA, kuratorka wystawy Music Beyond Borders i twórczyni kampanii społecznej Save the Music oraz wielu innych projektów kulturalnych. Autorka szeregu publikacji muzycznych oraz pomysłodawczyni i kierowniczka studiów podyplomowych Muzyka i media (Fundacja MEAKULTURA/Collegium Civitas).

Wydarzenie współfinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i filmu video:

Link do wszystkich plakatów TUTAJ

Zdjęcia:

Fotorelacja FotorelacjaFotorelacjaFotorelacjaFotorelacjaFotorelacja

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć