żródło: Estonian Music Days

felietony

Sepia Ensemble na Estonian Music Days [Korepondencja]

Po zakończonym sukcesem  projekcie „Zooming: Ireland” zrealizowanym przez zespół Sepia Ensemble w lutym tego roku, przyszła kolej na wędrówkę młodego poznańskiego zespołu w stronę wschodnich krańców Europy. 11 kwietnia w tallińskiej Reaalkool odbył się koncert w ramach projektu „Zooming: Estonia”. Koncert był nie tylko zwieńczeniem polsko-estońskiej wymiany na polu muzyki współczesnej, która rok temu zaoowocowała estońskim koncertem na Poznańskiej Wiośnie Muzycznej. Stanowił on przede wszystkim ważny punkt programu festiwalu Estonian Music Days, który 17 kwietnia zakończył się w Tallinie.

Sepia Ensemble

źródło: Estonian Music Days

Organizatorzy festiwalu, który może poszczycić się długą tradycją, bo prezentuje muzykę nową począwszy od 1979 roku, pochylili się tym razem nad wpływem współczesnej sceny muzycznej w Polsce na  twórczość europejską i przede wszystkim estońską. Koncert Sepii Ensemble pod nazwą Zooming: Estonia-Poland poprzedziła rozmowa estońskich kompozytorów na temat festiwalu Warszawska Jesień, a obydwa te wydarzenia odbyły się we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Tallinie.

Program koncertu podzielony został na dwie części – estońską i polską. W pierwszej części koncertu zespół wykonał utwory Piano Quartet (2008) Marii Kõrvits, Gib uns lange Lachen im kurzen Sommer (2005) Mari Vihmand, Thule Patterns (2007) Tõnu Kõrvits oraz Aither Age Veeroos z 2015r., który zabrzmiał na koncercie po raz pierwszy.

Tomasz Sośniak

źródło: Estonian Music Days

W części prezentującej polską twórczość, publiczność mogła usłyszeć Miniatures sonoristiques Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Fracture Artura Kroschla, Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian Michała Ossowskiego, Scherzo na sześć instrumentów Rafała Zapały, Grave. Metamorfozy Witolda Lutosławskiego oraz Swinging Music Kazimierza Serockiego.

Aleksandra Dzwonkowska

źródło: Estonian Music Days

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania dzięki dotacji przyznanej Fundacji MEAKULTURA. Zespół otrzymał także dofinansowanie ze strony Instytutu Adama Mickiewicza i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Tallinie.

 

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć