okładka płyty, źródło: materiały prasowe

felietony

„She's a music machine”- sylwetka Grazyny Auguscik

Polska wokalistka jazzowa – Grazyna Auguscik w najbliższą niedzielę wystąpi w Nowym Jorku z koncertem promującym jej najnowszą płytę Man Behind the Sun. Jej mocny i wyrazisty głos, a także oryginalność i niezwykła ekspresja muzycznego wyrazu zachwycają krytyków na obu kontynentach. 

Grazyna Auguscik (właściwie Grażyna Auguścik) to artystka polskiego pochodzenia, która swoje życie na stałe związała z Chicago. Urodziła się w 1955 roku w Słupsku. Ukończyła tamtejszą szkołę muzyczną w klasie gitary, uczyła się również śpiewu. Pierwsze sukcesy muzyczne odniosła na festiwalu piosenki w Opolu w 1979 roku, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie debiutów za utwór To tylko chwilę trwa. Dwa lata później została laureatką konkursu piosenki studenckiej w Krakowie, a także warszawskiego festiwalu jazzowego Złota tarka, gdzie występowała z grupą  Playing Family.

Międzynarodową karierę artystki zapoczątkował wyjazd do Stanów Zjednoczonych w 1988 roku. Naukę śpiewu kontynuowała podczas stypendium na Berklee College of Music w Bostonie, który ukończyła w 1992 roku. Od 1994 roku Grazyna Auguscik mieszka w Chicago. W USA występowała z Urszulą Dudziak i Michałem Urbaniakiem, a także wieloma innymi znakomitymi muzykami, wśród których znaleźli się między innymi: Michael i Randy Brecker, Jim Hall, John Medeski, Paul Wertico, Kurt Rosenwinkel, Robert Irving III, Terry Callier, Patricia Barber, John McLean, Ron Perrillo. Od 1999 wokalistka współpracuje również z Brazylijczykiem Paulinho Garcią, z którym nagrała cztery płyty.

Mimo, że Auguscik mieszka i tworzy w Stanach jest bardzo aktywną ambasadorką polskiej kultury muzycznej. W 2010 roku zorganizowała w Chicago koncert muzyki Chopina, na który przybyło ponad 10 tysięcy osób. W maju 2011roku artystka otrzymała nagrodę Fundacji Teraz Polska, a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Polsce Auguscik koncertowała z The Cracow Klezmer Band (2005 rok). Owocem współpracy z zespołem jest płyta pt. Sanatorium pod Klepsydrą.

W swojej muzyce obok jazzu wykorzystuje elementy polskiej muzyki ludowej, muzyki latynoskiej i klezmerskiej. Zachwyca świeżym i wyrazistym głosem, w którym nie brak nie brak głębi i liryzmu. Nic dziwnego więc, że okrzyknięto ją największym talentem współczesnej sceny jazzowej.

Przywołane w tytule tekstu słowa Christophera Loudona z magazynu Jazz Times w pełni charakteryzują postać Grazyny Auguscik. Jest ona artystką niezależną pod każdym względem. Śpiewa, komponuje, zajmuje się aranżacją utworów, a także posiada własną wytwórnię płytową GMA Record, w której wydała dziesięć swoich albumów, w tym najnowszy Man Behind the Sun (2012 rok) ze swoim zespołem Grazyna Auguscik Group. Polską dystrybucją płyty zajmuje się EMI Music. W sumie artystka nagrała siedemnaście własnych płyt, z czego dziesięć ukazało się pod jej własną produkcją. Ponadto uczestniczyła gościnnie w wielu innych projektach. Jej album zatytułowany Pastele został wybrany przez słuchaczy National Public Radio jako jeden z najlepszych krążków roku 1998. European Jazz Forum Magazine przyznało Grazynie Auguscik tytuł najlepszej wokalistki roku 2002, 2003, 2004 oraz 2006.

 

Grazyna Auguscik Group, fot. Iwona Biedermann

Man Behind the Sun stanowi własną interpretację piosenek Nicka Drake’a, brytyjskiego wokalisty, gitarzysty, kompozytora i tekściarza, który zmarł w 1974 roku w wieku zaledwie 28 lat. Jest to pierwszy projekt, który Auguscik poświęciła w całości pamięci jednego artysty.

Koncert  Grazyna Auguscik Group współorganizuje Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj:

https://polishculture-nyc.org/?eventId=2289

———

Teks powstał dzięki

Funduszowi Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć