felietony

Sinfonia Varsovia Promotorem Młodych Artystów – patronat MEAKULTURY

Sinfonia Varsovia Promotorem Młodych Artystów, to hasło wiodące koncertów, które odbędą się 29 i 30 listopada 2013 r. w Warszawie.

Pierwszy koncert (29.11.2013) odbędzie się w Auli Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Wystąpią: Jennifer Fouani (flet) – stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia, Sinfonia Varsovia i rosyjski dyrygent Sergey Polyanichko. W programie znajdą się: Koncert fletowy Iberta, I Symfonia f-moll op.10 Szostakowicza i Muzyka tkana Marcina Stańczyka – polskiego kompozytora odnoszącego sukcesy na arenie międzynarodowej. Muzyka Tkana to utwór napisany na zamówienie Orkiestry Sinfonia Varsovia w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie nadzorowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Podczas koncertu 29. listopada odbędzie się prawykonanie tego  utworu.

Muzyka tkana (2013) – notka o utworze:

Któregoś poranka wybrałem się do Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie rejestrowałem pracę maszyn tkackich.

Ich główną cechą jest miarowa pulsacja, indywidualna dla każdego urządzenia. Spostrzegłem, że gdy słuchamy jednej tylko maszyny, jej rytm jest bardzo wyraźny, jednak w miarę uruchamiania kolejnych i nakładania się pulsacji, jednostkowe rytmy zaczynają się jakby rozmywać. W miarę upływu czasu zaobserowałem też zjawisko samosynchronizcji, niektóre pulsy zaczynały przemieszczać się w czasie i łączyć się z innymi tworząc jednolity, powoli zmieniający się “śpiew maszyn”. W ten właśnie intuicyjny sposób starałem się zbudować formę utworu, której najbliżej do rapsodii, a w zasadzie jej źródłosłowu pochodzącego od słów rapto i ode, a oznaczającego “muzykę utkaną”.

 

autor zdjęcia: A. Chciuk

Oryginalne nagrania maszyn tkackich zrealizowano dzięki uprzejmości Dyrekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi .

Dzień później, 30. listopada, Sinfonia Varsovia zaprasza na koncert do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. W roli solistów wystąpią: Marta Kowalczyk (skrzypce), stypendystka Fundacji SV, a także koncertmistrzowie Sinfonii Varsovii – Maria Machowska i Jakub Haufa, który również od pulpitu poprowadzi orkiestrę. W programie utwory Locatellego, Bacha, Elgara i Pendereckiego.

Na oba koncerty wstęp jest wolny.

Koncerty są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program znajduje się w załączniku.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć