felietony

Sinfonia Varsovia we Francji

Sinfonia Varsovia jest już we Francji, gdzie wystąpi na słynnym festiwalu pianistycznym: 34. Festival International de Piano w La Roque d’Anthéron.

Zapierające dech w piersiach scenerie koncertów charakteryzują  jeden z największych festiwali pianistycznych na świecie – La Roque d’Anthéron International Piano Festival, z którym Sinfonia Varsovia związana jest od jego pierwszej edycji zorganizowanej w 1981 roku. Sześć koncertów orkiestry odbędzie się w jednym z najpiękniejszych miejsc Prowansji – Parc du Château de Florans.

Solistami, którym będzie towarzyszyć Sinfonia Varsovia pod batutą Roberta Trevino, są znakomici pianiści: Bezhod Abduraimov, Adam Laloum, Rémi Géniet, Anne Queffélec oraz Claire Désert i Florent Boffard. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Mozarta, Beethovena, Rachmaninowa, Dvořáka, Martinů i Schoenberga.

Jeden z koncertów wyróżni się programowo od pozostałych. Podczas „Jazzowej Nocy” z udziałem klarnecisty Romain Guyot i słynnego Big Phat Band pod kierunkiem zdobywcy Grammy – Gordona Goodwina, zabrzmią m.in. Koncert klarnetowy Shaw’a oraz muzyka filmowa z „Różowej Pantery” i serialu „Peter Gunn”.

Większość koncertów Sinfonii Varsovii na festiwalu w La Roque d’Anthéron będzie transmitowanych lub retransmitowanych przez radio France Musique.

Dyrektorem artystycznym La Roque d’Anthéron International Piano Festival jest René Martin, pomysłodawca i założyciel międzynarodowego festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki, organizowanego we Francji, Hiszpanii, Japonii i od kilku lat w Polsce. Piąta polska edycja festiwalu odbędzie się w dniach 26-28 września br. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i w namiocie koncertowym ustawionym na Placu Teatralnym w Warszawie. Szalone Dni Muzyki 2014 odbędą się pod hasłem „Ameryka”.

Więcej informacji o festiwalu: www.festival-piano.com

Szczegółowy program koncertów Sinfonii Varsovii: https://sinfoniavarsovia.org/pl/2014-08-06-34-miedzynarodowy-festiwal-pianistyczny-la-roque-d-an.html

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć