Slipknot – We Are Not Your Kind, okładka, fot. materiały prasowe

recenzje

Slipknot. Nie jesteśmy w twoim typie

Slipknot to amerykański zespół grający szeroko rozumianą muzykę metalową. Najbardziej charakterystyczną cechą grupy jest występowanie w maskach, które przy okazji każdej kolejnej płyty zmieniają się.

Rok 2019 to niewątpliwie płodny rok dla muzyki metalowej. Przebierańcy z Des Moines również nie próżnowali i w sierpniu pokazali światu swoje nowe dziecko. Jest to szósta studyjna płyta zespołu – We Are Not Your Kind. Po pięciu latach od wydania przeciętnej .5: The Grey Chapter narosły spore oczekiwania, którym towarzyszyła obawa, w którą stronę muzycy zdecydują się pójść.

Droga, którą obrali, jest nowa, przemierzają ją jednak w starych butach. Już samo intro sugeruje nam, że włączyliśmy, jeśli chodzi o Slipknot, coś zupełnie świeżego. Damski chórek to z pewnością coś, czego na poprzednich nagraniach nie doświadczyliśmy i nikt by nawet nie pomyślał, by go oczekiwać. Jednak gdy zaczyna się pierwszy utwór już dobrze wiemy, czego słuchamy. Elektroniczne sample, przypominające te z debiutanckiej płyty oraz zmienny wokal Taylora zgrabnie przechodzący z łagodnego śpiewu do charakterystycznego wrzasku. Niezmiennie w obu przypadkach brzmi zawodowo. Następne utwory brzmią dość typowo dla zespołu. Jedyne, co może je wyróżniać to dość innowacyjne wstawki i przede wszystkim fakt, że frustracja i agresja jest jeszcze bardziej mieszana ze smutkiem i spokojem. Nie zabrakło również klimatu ballady. Mimo wszystko całość jest bardzo dobrze spasowana, fragmenty są bardzo rytmiczne i niemal każda kompozycja zostawia coś swojego. Przykładowo utwór Spiders zawierający dźwięki niczym grania na szkle lub kapiących kropel wody, które budują napięcie przed zbliżającymi się pająkami, spokojnie mógłby znaleźć się jako soundtrack do filmu. W rezultacie już po pierwszym odsłuchu nie mamy wrażenia, że wszystko na albumie brzmi tak samo, co jest często spotykane w przypadku muzyki metalowej.

We Are Not Your Kind to propozycja zarówno dla starych fanów Slipknota, jak i również próbka dla początkujących miłośników zespołu. Jedni i drudzy powinni znaleźć tu coś dla siebie i nie rozczarować się. Pamiętajmy jednak, że nadal dla wielu może być to muzyka niezwykle trudna w odbiorze, ale w końcu sam zespół ostrzega: nie jesteśmy w twoim typie.

Corey Taylor – wokal wiądący, wokale towarzyszące, produkcja
Mick Thomson – gitary, produkcja
Jim Root – gitary, produkcja
Alessandro Venturella – bas, produkcja
Jay Weinberg – perkusja, produkcja
Shawn “Clown” Crahan – perkusjonalia, wokale towarzyszące, produkcja, dyrekcja artystyczna, zdjęcia
Sid Wilson – gramofony, instumenty klawiszowe, produkcja
Craig “133” Jones – sample, media, instumenty klawiszowe, produkcja

(C) Roadrunner 2019

 1. Insert Coin
 2. Unsainted
 3. Birth Of The Cruel
 4. Death Because Of Death
 5. Nero Forte
 6. Critical Darling
 7. A Liar’s Funeral
 8. Red Flag
 9. What’s Next
 10. Spiders
 11. Orphan
 12. My Pain
 13. Not Long For This World
 14. Solway Firth
 15. Out Of Life [Japan edition]

Dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Artystów ZAiKS

 

 Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa: https://www.muzykawmediach.pl/

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć