felietony

Słupca – Muzyczna Wizytówka Miast

Słupca jest miastem położonym na Równinie Wrzesińskiej we wschodniej części Wielkopolski, na drodze z Poznania do Warszawy. Liczy ono nieco ponad czternaście tysięcy mieszkańców. W północnej części Słupcy, tuż za lasem znajduje się Jezioro Słupeckie, które jest niemałą atrakcją dla biegaczy, spacerowiczów i wędkarzy, a więc osób poszukujących odpoczynku od trosk związanych z codziennością.

Miasto to w 2015 roku świętuje 725 lat lokacji, czemu towarzyszyć będzie szereg imprez, w tym przede wszystkim sportowe i muzyczne. Chciałabym dowieść, że również małe miejscowości, takie jak Słupca mogą być siedzibą kultu muzyki, początkiem artystycznej kariery lub ostoją dla doświadczonych muzyków poszukujących miejsca do pracy twórczej.

Jezioro Słupeckie, widok od strony amfiteatru, fot. A. Waloszek

Instytucje kultury

Miejski Dom Kultury w Słupcy

Miejski Dom Kultury w Słupcy, fot. A. Waloszek

Wydaje się, że dom kultury to nic nadzwyczajnego. Znajduje się przecież w każdej miejscowości. Jako osoba urodzona w Słupcy, a dorastająca w jej pobliżu, dostrzegam duże zaangażowanie dyrekcji MDK w działalność społeczną. Tu ta instytucja kultury współpracuje z władzą samorządową, z mieszkańcami oraz ze służbami porządkowymi, tworząc liczne grupy artystyczne biorące później udział w lokalnych oraz ogólnopolskich występach. W ramach Miejskiego Domu Kultury w Słupcy działają: zajęcia teatralne, studio piosenki, zajęcia plastyczne, zespoły rockowe, grupy taneczne, chór „Kanon” oraz klub fotograficzny „Kadr”.

Zbuntowany Kaloryfer to słupecki zespół punkrockowy, który zapoczątkował swoją działalność w 1987 roku.

Zbuntowany Kaloryfer, fot. P. Muszyński

Wielokrotnie występował podczas festiwalu odbywającego się w Jarocinie. Obecnie do składu zespołu należą: Piotr Górny, Hubert Staśkiewicz, Mikołaj Górski i Bartosz Wolski.

Herek Big Band Orchestra jest zespołem muzycznym skupionym na instrumentach dętych. Ma swoje początki w powstałym w 2002 roku Big Bandzie Słupeckim, prowadzonym przez klarnecistę, Łukasza Spławskiego. Przed laty zespół koncertował w nieistniejącej już Karczmie u Słowika.

Miejski Chór Mieszany „Kanon” pracuje pod batutą Agaty Gierłowskiej. Powstał w 1997 roku i od tego czasu odbył liczne występy na terenie Wielkopolski, a także całego kraju. Chórzyści nagrodzeni zostali m. in. w trakcie XII Wielkopolskich Konfrontacji Chórów w Kole. „Kanon” upiększa cykliczne wydarzenia kulturalne.

Festiwale

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Słupcy jest imprezą organizowaną w ramach corocznych Wawrzynek Słupeckich, czyli sierpniowej imprezy ku czci miasta. W trakcie festiwalu rolę gospodarza pełni słupecka orkiestra dęta zorganizowana przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy.

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Słupcy, źródło: twojaslupca.pl

Festiwal Orkiestr Dętych w Słupcy jest dowodem na to, że również mała miejscowość może stać się ważnym punktem na muzycznej mapce świata. To tu zbierają się orkiestry z całego kraju, a także z zagranicy. Impreza pozwala muzykom nie tylko konkurować ze sobą, lecz przede wszystkim poznawać się nawzajem, a także rozwijać powstałe wcześniej przyjaźnie.

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Słupcy, fot. D. Słowiński

Festiwal Pianistyczny im. Apolinarego Szeluty

Festiwal Pianistyczny im. Apolinarego Szeluty, fot. K. Caban-Rybicka

Festiwal pianistyczny organizuje Zespół Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy. Jest on skierowany do uczniów szkół muzycznych. Młodzi pianiści mają za zadanie wykonać z pamięci wybrany przez siebie utwór Apolinarego Szeluty. Festiwal ma charakter prestiżowy, biorą w nim udział najlepsi z najlepszych.

Muzyczne miejsca w Słupcy

Amfiteatr

Amfiteatr, fot. A. Waloszek

Amfiteatr, położony na skraju lasu, w pobliżu jeziora jest miejscem, gdzie koncentruje się życie w okresie letnim. To tu odbywają się koncerty znanych zespołów, występy gwiazd polskiej estrady na równi z lokalnymi muzykami. W trakcie organizowanych co roku w okresie letnim Wawrzynek Słupeckich mieszkańcy miasta mogą tu czuć się jak pod sopocką sceną. Zwykłe drewniane ławki, scena, leśne wzgórze i bliskość zbiornika wodnego pozwalają tu cieszyć się atmosferą nie gorszą niż ta widziana na ekranach telewizorów.

Ludzie muzyki

Jan Jasiński i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy powstała wraz z jednostką bojową w 1893 roku.

Budynek OSP w Słupcy, fot. A. Waloszek

Budynek OSP w Słupcy z widoczną reklamą orkiestry, fot. A. Waloszek

Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Józef Baśkiewicz. Obecnie orkiestrę prowadzi Jan Jasiński, a w jej składzie znajdują się: Aleksandra Więcek, Kamila Gajdzińska, Monika Strzelczyk, Szymon Jóźwiak, Sara Łaczkowska, Joanna Gajdzińska, Chantal Loidold, Beata Jasińska, Tomasz Chełpiński, Łukasz Rogalski, Kamil Gałczyński, Kacper Olszyna, Adam Krych, Szymon Szymkowiak, Dorota Bednarek, Magdalena Krych, Wiktor Gruszczyński, Dawid Kucharski, Konrad Wolny, Karolina Chmiel, Marcin Krych, Małgorzata Naszkowska, Rafał Jakubowski, Zbigniew Słodkiewicz, Przemysław Walczyński, Jan Głowacki, Adam Nyszler, Arek Śmiechowski, Łukasz Leszczyński, Mateusz Wojtyński, Izabela Latecka, Łukasz Klimczak, Paweł Jagodziński, Marcin Kwiecień, Jan Jasiński, Patryk Kożuchowski, Dawid Gałczyński, Krzysztof Błażejewski, Hubert Ligocki, Marek Smardzewski, Rudolf Topolski, Kacper Bartosik, Piotr Stachowski, Andrzej Smarzyński, Arkadiusz Śmiechowski, Władysław Wysocki, Krzysztof Herian i Mikołaj Górski.

Grzybowo, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, fot. J. Gajdzińska

Jan Jasiński przejął orkiestrę w 1999 roku, co było trudnym zadaniem z uwagi na postać jego już owianego sławą poprzednika, Józefa Januarego Jasińskiego. Młody kapelmistrz sprostał wyzwaniu i udało mu się rozszerzyć popularność kierowanego przez siebie zespołu. Orkiestra wyjeżdżała na coraz bardziej prestiżowe festiwale i tam zdobywała nagrody.

Gubałówka, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy, fot. J. Gajdzińska

Do ważniejszych osiągnięć orkiestry, które pozwolę sobie wymienić, należą m.in.:

– dwukrotnie I Nagroda Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP w trakcie Regionalnych Przeglądów Orkiestr Dętych w Połczynie Zdroju w 2006 r. i 2008 r.,

– Srebrny Aplauz podczas XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Krynicy Zdroju w 2007 r.,

– Nagroda Publiczności w Koninie w 1999 r.,

– Nagroda w Mustrze Paradnej i Nagroda w Muzyce Koncertowej w Warszawie w 2003 r.

– II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w Kozach w 2014 r.

– przyznanie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego w 2014 r.

Dużym wyróżnieniem dla orkiestry i potwierdzeniem wyżej wspomnianych osiągnięć była współpraca Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy z Marcinem Maseckim, pianistą, kompozytorem, dyrygentem, człowiekiem muzyki poważnej i jazzowej. Praca miała na celu wykonanie Symfonii nr 1, napisanej przez kompozytora specjalnie na tę okazję. Jej prawykonanie odbyło się 19 grudnia 2013 r. w Filharmonii Poznańskiej.

Tu dostępny jest film ukazujący współpracę Marcina Maseckiego z orkiestrą: 

Projekt ten był realizowany w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska: Rewolucje” i sprawił, że lokalna orkiestra dęta z wizytówki miasta przeobraziła się w wizytówkę całej Wielkopolski.

Popiół

Popiół to słupecki raper, który w swojej twórczości często porusza tematykę związaną z regionem. Jego licznych utworów można posłuchać w serwisie YouTube. Poniżej dostępny jest utwór Pasjonaci poświęcony słupeckiej grupie miłośników sportu.

Łukasz Kuropaczewski

Muzycznym wychowankiem Słupcy jest niewątpliwie Łukasz Kuropaczewski. Urodził się 20 sierpnia 1981 roku, a pierwsze szlify muzyczne zdobywał właśnie w omawianym przeze mnie mieście. Kuropaczewski był uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Słupcy i Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Szeluty w Słupcy. To właśnie w tej lokalnej szkole rozpoczął w wieku 10 lat naukę gry na gitarze. Szybko jednak okazało się, że przejawia niezwykły muzyczny talent. Kuropaczewski w późniejszym czasie stał się studentem w prestiżowym Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore w Stanach Zjednoczonych.

Apolinary Szeluto

Prawdziwą dumą dla miasta jest fakt, że zamieszkiwał je kompozytor Młodej Polski, Apolinary Szeluto. Artysta urodził się 23 lipca 1884 roku w Petersburgu, a zmarł 21 sierpnia 1966 w Domu Pomocy Społecznej dla Przewlekle Chorych w Chodzieży. Był to nie tylko kompozytor i pianista, ale także prawnik. To właśnie praca w słupeckim sądzie związała go z tym miastem.

Pomnik poświęcony kompozytorowi A. Szelucie w Słupcy, fot. A. Waloszek

Apolinary Szeluto zamieszkiwał w budynku, który znajduje się nieopodal stawu, a naprzeciwko placu zabaw. To tu miało powstać wiele ciekawych kompozycji. Na ścianie budynku znajduje się pamiątkowa tablica przypominająca o niezwykłym lokatorze tego miejsca. Z własnego doświadczenia wiem, że można wielokrotnie przechodzić ulicą nazwaną imieniem artysty i nie dostrzec upamiętniającej go tablicy. Apolinary Szeluto jest wyliczany wśród takich kompozytorów Młodej Polski jak: Karol Szymanowski, Grzegorz Fitelberg i Ludomir Różycki. Mawia się, że stworzył on najwięcej utworów, lecz jednocześnie nie zasłynął tak jak jego koledzy, zwłaszcza Karol Szymanowski. Śledząc informacje biograficzne o artyście związanym ze Słupcą, dostrzegam tragizm jego losów. Był on niezwykle pracowity, płodny twórczo, lecz to nie uchroniło go przed samotnością.

Grób Apolinarego Szeluty na słupeckim cmentarzu, fot. A. Waloszek

Szeluto zmarł w domu pomocy społecznej w Chodzieży, a jego ciało spoczęło na słupeckim cmentarzu.

Słupca była, jest i będzie miejscem bliskim muzykom. To miasteczko istnieje w sercach tych, którzy zaczynali lub kontynuowali tu swoją karierę. Nie ma w nim wielkiej, bogato zdobionej sceny, nie ma też ciągłej, brutalnej pogoni za sukcesem. Jest tu jednak coś ważniejszego, co niewątpliwie sprawia, że wybitni artyści, tacy jak Apolinary Szeluto czy Marcin Masecki przyjeżdżają do tego miejsca i tworzą dzieła o niemałej wartości, na zawsze pozostając w pamięci tych słupczan, którzy mieli okazję ich poznać. Znanym lokalnie hasłem jest „Słupca miasto ukochane, przez Orkiestrę promowane”. Myślę, że warto je rozszerzyć, dodając, że Słupca jest miastem popularyzowanym dzięki muzyce.

———–

Redakcja składa serdeczne podziękowania Panu Dawidowi Słowińskiemu, Pani Joannie Gajdzińskiej, Pani Katarzynie Caban-Rybickiej oraz Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy i portalowi twojaslupca.pl za udostępnienie zdjęć wykorzystanych w tym artykule.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć