Songwriting Camp ZAiKS, fot. materiały prasowe

rekomendacje

Songwriting Camp ZAiKS – podsumowanie

W dniach od 14 do 20 października 2019 do Domu Pracy Twórczej HALAMA w ramach pierwszej międzynarodowej edycji Songwriting Camp ZAiKS zjechali twórcy, którzy pod okiem znanych osobowości ze świata polskiej muzyki wspólnie pracowali nad zupełnie nowymi utworami.

Po raz pierwszy w historii Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Songwriting Camp odbył się na tak ogromną skalę: świetna promocja wydarzenia (patroni medialni: All About Music, Meakultura, Wybieram Kulturę, Magazyn Muzyk, Radio Poznań, MC Radio, Gigmit, Music Pool Berlin, Agencja Muzyczna Kapibara, Delphy Records) sprawiła, iż środowisko muzyczne dosłownie kipiało od informacji na ten temat. Nadesłano 247 zgłoszeń, z których wyłonionych zostało 16 szczęśliwców – kompozytorów, instrumentalistów, wokalistów i autorów tekstów piosenek, tak amatorów, jak i profesjonalistów. 

Songwriting Camp ZAiKS

Paulina Przybysz, Mateusz Brzostowski, Jacek Halaba; fot. materiały prasowe

Przez okrągły tydzień w pięciu fenomenalnie wyposażonych studiach nagrań – za co solenne podziękowania należą się partnerom technologicznym wydarzenia, firmom: Audiotech, Antelope, Native Instruments, YAMAHA, Musictoolz i Vintage Vibe Studio. Uczestnicy, wraz z zaproszonymi gwiazdami (Mietek Jurecki, Paulina Przybysz, Ewa Farna, Bonson, Marek Kościkiewicz, Miłosz Bembinow, Dominika Barabas, Ania Karwan) i czołowymi polskimi producentami (Wojtek Olszak, Mateusz Brzostowski, Szymon Orchowski, Wojtek Famielec, Paweł Kałwak), skomponowali 45 utworów!

Songwriting Camp ZAiKS

Miłosz Bembinow, Ania Karwan, Bonson, Ewa Farna, Mateusz Brzostowski; fot. materiały prasowe 

Formuła wydarzenia przeznaczała na kompozycję, aranżację, napisanie tekstu, nagranie i wyprodukowanie utworu jedynie 4 godziny – i to w grupie kilku zupełnie obcych sobie kompozytorów; pomimo tak wyśrubowanego programu – a może właśnie dzięki niemu – prace przebiegały w niezwykle twórczej, emocjonalnej i pozytywnej atmosferze. Artyści otwierali się na nowe doświadczenia, wychodząc z tzw. „stref komfortu”, ucząc się podejmowania błyskawicznych decyzji i przekraczając granice własnego „ja”.

Jednakże korzyścią z tego rodzaju spotkań jest nie tylko podnoszenie kompozytorskiego kunsztu przez wymianę doświadczeń (a tym samym windowanie poziomu polskiej piosenki). Spotkania songwriterskie to także poszerzanie bazy branżowych kontaktów, owocujących nowymi projektami, a w konsekwencji tworzących rozrastający się kolektyw muzyczny w naszym kraju.

Podsumowując: tegoroczny Songwriting Camp ZAiKS to ogromny sukces polskiej branży muzycznej. Wydarzenie unikatowe na skalę światową, zorganizowane z rozmachem, pasją, świetnym zapleczem sprzętowym oraz pokaźną ilością zaproszonych mentorów muzycznych, dzielących się doświadczeniami z młodymi adeptami sztuk twórczych. Jest to krok milowy w krajowej kolektywnej pracy kompozytorskiej, słowem: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ma z czego być dumne! Pionierskie wydarzenie otworzyło się na wszystkich twórców w tym kraju, tak profesjonalistów, jak i amatorów, wznosząc się ponad podziały wiekowe, gatunkowe, narodowościowe i wydawnicze.

To „dziecko” właśnie się narodziło. Ma 10/10.

Cóż dalej?

Kolejne fenomenalne edycje owego dzieła!

Strona na facebook’u: https://www.facebook.com/SongwritingCampZAiKS

Strona www: https://songwritingcamp.pl/

Instagram: https://www.instagram.com/songwritingcampzaiks/  

SŁOWO OD UCZESTNIKÓW:

„Songwriting Camp ZAiKS w Zakopanem było wydarzeniem na wskroś profesjonalnym; dzięki fantastycznym patronom technologicznym w ciągu zaledwie kilku dni miałem okazję wypróbować najnowsze instrumenty i urządzenia, jakie są aktualnie dostępne na rynku. Formuła indywidualnego tworzenia zdaje się nie wytrzymywać próby współczesnego rynku. Twórczy kolektyw inspirujących się wzajemnie ludzi ma szansę na zbudowanie zupełnie nowej, atrakcyjnej rynkowo jakości.

Songwriting Camp ZAiKS to wydarzenie bardzo potrzebne, które powinno stać się cykliczną i flagową imprezą naszego Stowarzyszenia, tak, by trwale wspierać nowoczesną i oryginalną twórczość, która ma szansę powstawać w Polsce.”

Miłosz Bembinow

„Organizacyjnie i sprzętowo jest to świetnie przygotowane wydarzenie; od pierwszego kroku można pracować, wszystko jest tutaj możliwe. Artysta w każdym studiu czuje się dosłownie jak dziecko w sklepie z zabawkami.”

Paulina Przybysz

„Przyjechałem tutaj, bo usłyszałem o nieprawdopodobnym pomyśle, który ktoś zrealizował i umożliwił naszej firmie – firmie YAMAHA – uczestnictwo we wspaniałej inicjatywie.

Po przybyciu tu miałem ciarki. Kiedy poznałem Dominikę niemal się popłakałem. Songwriting Camp jest miejscem, gdzie młodzi, często nie bardzo znani artyści, kompozytorzy, piosenkarze, mają szansę porozmawiać ze starymi wygami; skorzystać z ich doświadczenia, pobawić się fajnymi gratami i zrobić coś przełomowego.

Ponadto, dzieki zaproszeniu ZAiKS-u, moim zdaniem, rozpoczęliśmy wspaniałą współpracę. Chciałbym, by mogła się ona rozwijać dalej… Bardzo wam dziękuję, kochani. Do zobaczenia za rok!”

Piotr Mirkowski (YAMAHA)

Najlepszym na Songwriting Camp jest fakt, że nikt cię nie ocenia, nie daje żadnych nagród; jedynym nadrzędnym celem, który przyświeca wszystkim jest jakość tworzonego wspólnego dzieła. I za tą atmosferę, którą stworzyli organizatorzy chciałbym bardzo podziękować! Jako artysta i słuchacz jestem absolutnie zainspirowany; cieszę się także, że Songwritin Camp ZAiKS był otwarty na uczestników w różnym wieku, różnej narodowości; były gwiazdy, były być może przyszłe gwiazdy, ale wszyscy pracowaliśmy jak równy z równym,  dając dowód na to, że muzyka jest jednym uniwersalnym językiem wszechświata, ponad wszelkimi podziałami!

Tomek Boruch

Songwriting Camp ZAiKS – coś, w co wiele osób nie wierzyło, coś, co wydawać by się mogło nienaturalne… Po tygodniu spędzonym w jedynym w swoim rodzaju Domu Pracy Twórczej Halama bardzo brakuje mi całej tej atmosfery, twórczego chaosu, rutyny sesji i przede wszystkim ludzi. Ludzi tak różnych, ale jednocześnie splecionych niewidzialną więzią, zwaną muzyką. I nie ważne, czy urodziłeś się jako jazzman czy miłośnik popu, Polak, Azjata czy Irlandczyk. Kiedy ma powstać coś, w co wszyscy wkładacie całe serce, podziały nikną. Zdarzają się spory, zdarzają się kłótnie, zdarzają się też i wątpliwości i rezygnacje ze swojego ego, ale przede wszystkim dzieje się sztuka.” 

Zosia Kołodziej

Każdy przyjeżdżając na Songwriting Camp miał jakieś wyobrażenie tego, jak to wszystko będzie wyglądać. Jednak to, co przeżyliśmy przez ten tydzień przerosło oczekiwania chyba każdego z nas; trudno znaleźć słowa, które mogłyby oddać w pełni, jak magiczne były te chwile. 

Każdy z nas wiele się nauczył, zaczerpnął również ogromu pozytywnej energii… ale najwspanialszą rzeczą wyniesioną z Songwriting Camp są bez wątpienia przyjaźnie nawiązane przez tych zaledwie kilka dni; przyjaźnie, które stworzyły z nas ZAiKS-ową  muzyczną rodzinę.” 

Adam Grycan

Sama idea jest naprawdę podniosła. Będąc tutaj kontynuujemy coś, co wiele lat temu tworzyli najwięksi w tym kraju… Jesteśmy tutaj, teraz, razem w twórczości.”

Ania Karwan

Przyjechałem tu z bardzo mieszanymi uczuciami, bo ta idea nie do końca zgadzała się z moim mysleniem o tworzeniu piosenek… Natomiast po pierwszym dniu już wiedziałem, że ten pomysł kreatywnego spędzania czasu na krótkich sesjach songwriterskich jest doskonałym sposobem na komponowanie utworów.”

Krzysztof Napiórkowski

Nigdy nie byłem wielkim zwolennikiem takiego wydarzenia muzycznego. Zazwyczaj komponuję sam, więc nie spodziewałem, że tak bardzo zafascynuje mnie praca z innymi kompozytorami Jestem pod wielkim wrażeniem nieprawdopodobnie uzdolnionych młodych twórców! Dominika Barabas, olbrzymie gratulacje za znakomitą organizację przedsięwzięcia! Brawo! Songwriting Camp jest znakomitą muzyczną alternatywą, więc z przyjemnością wezmę udział w kolejnych wydarzeniach tego typu!” 

Mietek Jurecki

Dofinansowano ze środków

Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Artystów ZAiKS

 Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa: https://www.muzykawmediach.pl/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć