felietony

Sony Sound Series: Loops&Samples ILONA! Universal Female Vocal Toolkit

Firma Sony od kilku lat sukcesywnie powiększa swoją propozycję publikacji dla twórców muzyki o tzw. bibliotekę Sony Sound Series, na którą składają się płyty zawierające sample i loopy. W ofercie dostępne są bardzo różne zestawy poświęcone kolejnym instrumentom, a także stylom  muzycznym. Chyba najtrudniejszym zadaniem było stworzenie ścieżek z przykładami głosu ludzkiego. Producenci musieli znaleźć wokalistkę, której śpiew brzmi neutralnie pod względem barwy (czyli np. nie jest „nosowy” czy z chrypką), wyszkoloną technicznie (zarówno klasycznie jak i potrafiącą improwizować), nie wspominając już o tak podstawowym wymogu jak swobodne poruszanie się w różnych rejestrach czy dobry słuch. Tym bardziej miło jest podkreślić, że spośród wielu kandydatek do nagrań zaproszono polską piosenkarkę Ilonę Todd (znaną również jako Ilonę Wieczorek, Ilonę! czy Ilonę Europę), absolwentkę Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej).

Dzięki tej współpracy użytkownik otrzymał trzy pełne oktawy wyselekcjonowanych dźwięków (nuta po nucie, sekunda mała po sekundzie małej), z których z łatwością może stworzyć kompozycję czy urozmaicić podkład muzyczny. Poza tym w pakiecie dodano galerię efektów wokalnych, trudnych lub niemożliwych do uzyskania na żywo (bądź wymagających zatrudnienia kolejnych muzyków, np. w celu harmonizacji głównej linii melodycznej). Piosenkarka udostępniła ponadto także przykłady własnej twórczości o różnym charakterze i nastroju, które nieodpłatnie można wykorzystać w zaawansowanej praktyce kompozytorskiej czy komercyjnej produkcji muzycznej (np. na potrzeby reklam, prezentacji multimedialnych). Należy podkreślić, że ILONA! Universal Female Vocal Toolkit jest narzędziem pozwalającym w szczególny sposób rozwijać warsztat muzyka, który dzięki dostępowi do niezliczonych możliwości kombinacji jest w stanie eksperymentować i odkrywać nowe możliwości własnej kreacji artystycznej.

Publikacja składa się z dwóch płyt, programu ACID®, 480 plików z efektem echa oraz 864 plikami WAV i jest dostępna na rynku między innymi na stronach Sony.

Por. i posłuchaj przykładów na: www.sonycreativesoftware.com/ilona

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć