felietony

Sopot – Muzyczna Wizytówka Miast

Malownicze miasto na Pomorzu nieopodal Gdańska, z dostępem do morza. Plaże, kamieniczki, Monte Cassino, Krzywy Domek, Grand Hotel, Opera Leśna, Teatr im. Agnieszki Osieckiej i wreszcie molo (najdłuższe w Europie) – to chyba najbardziej rozpoznawalne obiekty kojarzące się z uzdrowiskiem – miastem Sopot. Miejsce tętniące życiem głównie w sezonie letnim od pierwszych promieni majowego słońca aż po jesienne październikowe deszcze. Po za sezonem szczególnie lubiane przez osoby starsze oraz studentów.

Muzeum Sopotu – „Parsifal” Wagnera – przedstawienie z 1928 r.

INSTYTUCJE KULTURY:

Najbardziej charakterystycznym miejscem, które rozsławiło Sopot na cały glob, jest Opera Leśna. Amfiteatr pochodzący z 1909 roku, położony w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Widownia jest w stanie pomieścić ok. 4500 osób, a scena pozwala wystąpić nawet stuosobowej orkiestrze. W latach przedwojennych wystawiono tu takie dzieła jak: Pajace Leoncavalla, Fidelio Beethovena, czy Wolny Strzelec Webera. Amfiteatr zyskał sławę jako polski odpowiednik Bayreuth ze względu na coroczne adaptacje dzieł Richarda Wagnera. Do 1961 roku miejsce podupadło i było wykorzystywane bardzo sporadycznie. Swój renesans przeżyło dopiero za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki, którego pomysłodawcą był Władysław Szpilman.

Opera Leśna na koniec sezonu 2009 została poddana modernizacji, a obiekt wrócił na kulturalną mapę Polski w lipcu roku 2012. Obecnie jest w pełni zadaszony i posiada 5047 miejsc siedzących. 

materiały prasowe: Opera Leśna

Jeśli zainteresowało Państwa to miejsce – więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://operalesna.sopot.pl i www.dawnysopot.pl

FESTIWALE I KONKURSY:

Sopot Festiwal

Dawniej mówiło się, że Sopot to okno na świat PRL. Od 1961 roku zawładnął miastem Międzynarodowy Festiwal Piosenki, którego ideą było zjednoczenie wykonawców z całego świata. Lata świetności przypadają na okres 1977-80, kiedy z pomocą Telewizji Polskiej zorganizowano konkurs Interwizji odbywający się w trzech kategoriach: walka o Grand Prix, walka o uznanie wytwórni fonograficznej oraz słynna nagroda: Bursztynowy Słowik (zachowana do dziś), której warunkiem przyznania była najlepsza interpretacja muzyki polskiej przez wykonawców z zagranicy. Dzięki festiwalowi prawdziwą karierę zrobili tacy konferansjerzy, jak: Lucjan Kydryński, Irena Dziedzic, Zofia Słaboszewska. Frapującym wydarzeniem był występ zespołu Boney M. z zakazaną przez cenzurę piosenkę Rasputin w 1979 roku. Przez ponad pięćdziesiąt lat wystąpili na deskach Opery Leśnej tacy wykonawcy i zespoły światowego formatu, jak: Karel Gott, Charles Aznavour, Bonnie Tyler, Boney M., Chris Rea, Lionel Richie, Whitney Houston, Brian Adams, Simply Red, Scorpions itp. Nie mogło zabraknąć rodzimych twórców, m.in.: Czesława Niemena, Anny German, Karin Stanek, Heleny Majdaniec, Ewy Demarczyk, Maryli Rodowicz, Alicji Majewskiej, zespołów Raz Dwa Trzy i Chłopcy z Placu Broni, Michała Bajora, Kayah, Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak i wielu innych. Festiwal trwa do dziś, a jego organizacją zajmuje się obecnie Telewizja POLSAT. 

Międzynarodowy Festiwal Chóralny  Mundus Cantat Sopot

To dość młody projekt. Pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku. Ideą festiwalu jest prezentacja zespołów chóralnych reprezentujących najróżniejsze style muzyki z całego świata. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: Muzyka sakralna a cappella, Muzyka ludowa oraz Spirituals, a także Jazz, gospel. Cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wielbicieli chóralistyki. Więcej informacji na: https://www.munduscantat.sopot.pl/

Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych

Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych to inicjatywa Teatru Otwartego oraz jego przyjaciół. Do tej pory odbyło się trzynaście edycji tego festiwalu. Koncerty stanowią kompilację gatunków takich, jak opera, pieśni, musical oraz muzyka popularna. Interesującym przedsięwzięciem jest dział Promocja Młodych Talentów, w którym to młodzi zdolni artyści mogą stawiać pierwsze kroki na scenie obok znanych i lubianych gwiazd. Więcej o festiwalu oraz działalności Teatru Dariusza S. Wójcika pod adresem: www.teatrotwarty.pl                                                                   

 

Dariusz S. Wójcik – źródło: Teatr Otwarty, materiał prasowy

Sopot Jazz Festiwal

W Sopocie nie może zabraknąć także i jazzu. Już od późnych lat 50. gatunek ten zyskał miłośników wśród mieszkańców miasta. Organizowane były mniejsze formy, takie, jak wieczorki muzyczne czy okazjonalne występy na sopockim molo. Skonkretyzowaną formę festiwal nabrał w 2002 roku, przyjmując wówczas nazwę Sopot Jazz Festiwal. Organizatorzy są otwarci nie tylko na muzykę stricte jazzową, ale także najróżniejsze jej odmiany i kombinacje. Tegoroczny festiwal rozpocznie się za niecały miesiąc, serdecznie zapraszam: www.sopotjazz.pl
Letnia Akademia Śpiewu

W całej Polsce odbywa się wiele kursów, wykładów oraz konkursów dla wokalistów. Jednak to właśnie projekt prof. Bożeny Harasimowicz – Letnia Akademia Śpiewu, przyniósł powiew świeżości, łącząc ideę edukacji, zabawy oraz możliwość spotkania największych autorytetów w dziedzinie wokalistyki. Istniejący festiwal oraz konkurs organizowany w jego ramach promuje młodych śpiewaków w Europie oraz na terenie kraju. Do tej pory odbyły się cztery edycje, w niemal wszystkich miałam ogromną przyjemność czynnie uczestniczyć. Lekcji udzielali do tej pory: organizatorka – Bożena Harasimowicz, Izabela Kłosińska, Urszula Kryger, Ella Susmanek, Eva Blachova, Jadwiga Rappe, Włodzimierz Zalewski oraz wiele innych znakomitości. 

 

Festiwal „Dwa Teatry”

Projektem z pogranicza muzyki i teatru jest słynny Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry niezamienne od jedenastu lat kojarzony z miastem Sopot. Przedmiotem konkursu są słuchowiska radiowe oraz spektakle telewizyjne nadawane w poprzedzającym festiwal roku. Nie brakuje również wielu innych atrakcji, takich jak: spotkania z twórcami, artystami, warsztaty aktorskie oraz koncerty. Podczas tegorocznego festiwalu przyznano nagrodę specjalną – Wielka Nagroda za wybitne kreacje aktorskie trafiła do rąk Anny Seniuk oraz Jerzego Stuhra. 

LUDZIE:

Słynnych mieszkańców i entuzjastów miasta Sopot nie brakuje. Jednak spośród postaci reprezentujących różne style i rejony działalności muzycznej warto wymieć z pewnością Leszka Możdżera. Muzyk jazzowy znany i czynnie koncertujący na całym świecie, związany od najmłodszych lat z Trójmiastem, obecnie mieszkaniec Sopotu sprawił, że Stary Rower nabrał charakteru i stał się jedną z bardziej rozpoznawalnych pubów nieopodal Monte Cassino.

Kobieta z pasją, pedagog, śpiewaczka, organizatorka życia muzycznego, prezes Impressio Art Management – po prostu prof. Bożena Harasimowicz. Mieszkanka i entuzjastka miasta Sopot, ubarwia miasto poprzez muzykę. (www.impressioart.pl)

Honorowym mieszkańcem Sopotu został Seweryn Krajewski – kompozytor, piosenkarz, były lider zespołu Czerwone Gitary. Jego muzyka rozbrzmiewała w serialu Jan Serce oraz filmie Och, Karol. Komponował dla Maryli Rodowicz oraz Krzysztofa Krawczyka. Jako ciekawostkę warto wspomnień o szczególnym sentymencie Czesława Niemena do miasta. Nie tylko jako wykonawcy Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Operze Leśnej, ale jako wczasowicza. To tutaj powstał jeden z pierwszych przebojów Czy mnie jeszcze pamiętasz?.

SOPOCKIE ZESPOŁY:

Trójmiejskie zespoły szybko zyskują popularność i zaskarbiają sobie uznanie rzeszy fanów. Warto wymienić kilka spośród tych, które swe pierwsze kroki stawiały właśnie w Sopocie.

Ścianka

Zespół reprezentujący rock, muzykę eksperymentalną oraz noise. Członkowie: Maciej Cieślak (gitara, głos, inne instrumenty), Arkadiusz Kowalczyk (perkusja), Michał Biela (gitara basowa). Zespół Ścianka powstał jesienią 1994 w Sopocie. Jest dzisiaj najbardziej poważanym polskim zespołem alternatywnym, jednym z nielicznych mogących mierzyć się z czołówką światowych grup wyznaczających nowe kierunki w muzyce. Ścianka nagrała cztery płyty: Statek kosmiczny Ścianka, Dni wiatru, Białe wakacje, Pan Planeta, otrzymała za nie wiele nagród i wyróżnień: 5 nominacji do Fryderyka, nagrodę pisma Tylko Rock, nagrodę pisma Brum etc.

A.T.R

Zespół reprezentujący elektro-rock. Członkowie: Agnieszka Antropik, Bogusz Michalczewski, Dawid Hermann, Bartłomiej Perwejnis, Tomasz Ostapowicz. Grupa założona w Sopocie w 2006 roku. Grają elektro-rocka czyli mix rockowych riffów z tanecznym wykopem. Muzyczne apogeum piątkowych imprez. Najbardziej charakterystyczna dla zespołu jest wokalistka Aga, przez niektóre media opisywana jako “dziewczyna pistolet” czy też “petarda”. A.T.R. zagrał do tej pory około stu koncertów i wydał dwie płyty EP. Grupa cieszy się rosnącym zainteresowaniem, czego przykładem są koncerty m.in. na Gali Yach Film Festiwal, Festiwalu MTV Gdańsk Dźwiga Muzę czy występy w telewizjach TVN, TVP1, Superstacja. 

https://www.myspace.com/atrpl

Creamer

Zespół reprezentuje alternatywny rock z elementami trip-hopu. Członkowie początkowo trio: Pathy (gitara, głos, smyczki, piano) i Woland (bass, fx, piano, smyczki) poznali się w sopockim antykwariacie. Do 2010 występował z nimi MIke (perkusja), jednak od tamtej pory zespół funkcjonuje jako duet bez Mike’a. Po nagraniu trzech demo – PleśńPalpitacje oraz Blanche Dort – artyści pracują nad albumem. 

https://www.creamer.art.pl/

Biafro

Zespół reprezentuje reggae, dub i ska. Członkowie to: Larry Okey Ugwu (congas, wokal, voo-doo show), Jacek Staniszewski (gitara, loopy) Tomasz Szymborski (bas), Przemek Dyakowski (saksofon), Filip Gałązka (perkusja). Biafro jest dobrze znany trójmiejskiej publiczności. Zespół powstał w 1994 roku w Sopocie z inicjatywy Larrego Okey Ugwu i Jacka Staniszewskiego. Przez szesnaście lat, z obawy, że sukces może ich zabić, projekt trzymany był w największej tajemnicy. Płyta nosi tytuł Heavy Metal Reggae i stanowi strumień potężnej muzycznej energii opartej na solidnym fundamencie rytmicznym. Uprzedzamy jednak , że ludzie którzy będą w niej szukać rastafariańskiej tęczy i pojękiwań w stylu “łoj oj oj” srogo się zawiodą. Zespół ma bardzo konkretny przekaz dla konkretnych ludzi, a wpychanie tego zjawiska w jedną szufladkę gatunkową byłoby dla całej tej sytuacji mocno krzywdzące.

https://www.myspace.com/biafratheband

Pomysłem wyróżniającym miasto na tle innych jest z pewnością idea Karty Sopockiej. Wydawana mieszkańcom i uprawniająca do zniżek na terenie Sopotu. Obejmuje teatr, kawiarnie, hotele, a także niektóre koncerty.


 ———————–

Wszystkie wykorzystane zdjęcia są materiałami prasowymi zaczerpniętymi ze stron festiwali, miasta czy artystów.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć