Muzyka XX wieku Opera i dramat muzyczny Austria Wydarzenia

Światowa prapremiera "Kupca Weneckiego" Andrzeja Czajkowskiego

Aleksandra Masłowska
swiatowa-prapremiera-kupca-weneckiego-andrzeja-czajkowskiego
materiały prasowe, Bregenzer Festspiele 2013

18 lipca w Bregencji nad jeziorem Bodeńskim podczas Bregenzer Festspiele odbędzie się światowe prawykonanie opery Kupiec Wenecki Andrzeja Czajkowskiego. Opera wyprodukowana została we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie oraz Instytutem Adama Mickiewicza w Londynie.

Opera w trzech aktach jest ostatnim i największym dziełem ekscentrycznego kompozytora i pianisty, tworzonym z przerwami od 1968 roku i ukończonym na łożu śmierci w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej w 1982 roku. Dzieło bazujące na tekście Shakespeare'a jest największym wyrazem fascynacji kompozytora twórczością XVI-wiecznego poety.

Libretto autorstwa Johna O'Briena oparte jest na sztuce Williama Shakespeare'a o tym samym tytule. Kontrowersyjna, stworzona u schyłku XVI wieku tragedia pióra brytyjskiego wieszcza sięga do czasów XVI-wiecznej Wenecji i jest odbiciem panujących wówczas w Anglii nastrojów antysemickich (głównym bohaterem sztuki jest stereotypowy wenecki lichwiarz Shylock). Dzieło porusza jednocześnie kwestie obecne w wielu poźnych dziełach poety - sprawiedliwości, nieszczęśliwej miłości i niespełnionych ambicji. Hasłem przewodnim dzieła jest więc: miłość czy pieniądze?

Festiwalowi Bregenzer Festspiele towarzyszyć będzie także trzydniowe sympozjum poświęcone twórczości Andrzeja Czajkowskiego, w którym udział wezmą m. in. John O'Brien, Christopher Seaman, Uri Segal. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną również mniejsze utwory Czajkowskiego: 7 sonetów do słów Szekspira na głos i fortepian, Inwencje op. 2, Trio Notturno op. 6 na skrzypce, wiolonczelę i fortepian i Koncert fortepianowy op. 4.

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2013-07-11

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja