Anna Gigiel (Jane) i Wiktor Korszla (Tarzan), materiały prasowe GTM i DMiT

19 maja 2012 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zaprezentowana została polska prapremiera musicalu Tarzan z muzyką i słowami Phila Collinsa, przygotowana przez Gliwicki Teatr Muzyczny we współpracy z Domem Muzyki i Tańca. Następnego dnia, czyli 20 maja spektakl został wystawiony z okazji V Metropolitalnego Święta Rodziny, a kolejne przedstawienia zaplanowano na 31 maja oraz 1, 2 i 3 czerwca br.

Przypomnijmy, że najpierw powstała powieść w odcinkach Edgara Rice’a Burroughsa zatytułowana: Tarzan wśród małp, a potem w roku 1936 klasyczny już dzisiaj film z Johnnym Weissmullerem w głównej roli. W 1984 roku serca kinowych widzów jako Tarzan i Jane podbili Christopher Lambert i Andie MacDowell. Z kolei w roku 1999 na ekrany kin weszła animowana wersja Tarzana wyprodukowana przez wytwórnię Disneya, do której muzykę skomponował Phil Collins. Musical Tarzan, będący jej adaptacją, miał światową premierę na Broadwayu w 2006 roku. Phil Collins wykorzystał w spektaklu największe przeboje pochodzące ze ścieżki dźwiękowej filmu, między innymi: You’ll Be In My Heart – utwór, za który w 2000 roku otrzymał Oscara w kategorii: najlepsza piosenka filmowa, a ponadto: Two Worlds, Son Of Man i Strangers Like Me, dopisując do nich dziewięć kolejnych kompozycji.

W 2007 roku musical Tarzan zawitał do Europy, w Scheveningen w Holandii odbyła się premiera jego pierwszej międzynarodowej produkcji. W 2008 roku powstała, przygotowana z niebywałym rozmachem, inscenizacja w Hamburgu, która na scenie tamtejszego teatru jest wystawiana do dziś.

Polska prapremiera Tarzana jest jednym z największych  musicalowych  widowisk w dotychczasowej historii tego gatunku w Polsce. Widzowie znajdą w Tarzanie wszystko, co najlepsze w wielkim musicalowym widowisku: przebojową muzykę, zaskakujące efekty sceniczne, barwne kostiumy Elżbiety Terlikowskiej, ekwilibrystyczne popisy akrobatów i gimnastyków. Obok utalentowanych młodych aktorów, wyłonionych w ogólnopolskim castingu, na scenie pojawiają się artyści doskonale znani miłośnikom musicalu w naszym kraju. W roli tytułowej występują Wiktor Korszla, debiutujący aktor musicalowy, wokalista i tancerz, oraz Paweł Kubat, znany m.in. z roli Danny’ego Zuko w Grease w Teatrze Muzycznym w Gdyni, którym jako Jane towarzyszą Anna Gigiel, aktorka związana z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma (m.in. Fantine w Les Misérables) i Dominika Kramarczyk, studentka gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego, znana ze sceny GTM m.in. dzięki roli Evelyn Nesbit w musicalu Ragtime. W rolę groźnego goryla Kerczaka wciela się Damian Aleksander, również występujący na stałe w stołecznej Romie (m.in. tytułowy Upiór w Upiorze w operze oraz Jean Valjean w Les Misérables) i Michał Musioł, popularny solista Gliwickiego Teatru Muzycznego (m.in. Tateh w Ragtime i Horacy w Hello, Dolly!). Jako Kala, przybrana matka Tarzana, występują: solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego Wioletta Białk, znana na Śląsku z licznych musicalowych ról (m.in. Dorothy Brock w 42 ulicy, Sarah / Matka w Ragtime i Lucy w Jekyllu & Hydzie) oraz Edyta Krzemień (Christine z Upiora w operze i Fantine z Les Misérables w warszawskiej Romie). Ojca Jane, sympatycznego profesora Portera, gra z kolei Michał Breitenwald, aktor filmowy i teatralny, znany ze scen warszawskich oraz z filmów takich jak Pan Tadeusz, czy Wrota Europy. Jako Terk, małpi przyjaciel Tarzana, występują Maciej Glaza, student Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, oraz Andrzej Skorupa, aktor Gliwickiego Teatru Muzycznego, znany z jego sceny m.in. dzięki rolom w musicalach Hair (Claude) i High School Musical (Chad), a stołecznym widzom jako Frank w The Rocky Horror Show w Och-teatrze.

Reżyserem musicalu jest Tomasz Dutkiewicz, dyrektor warszawskiego Teatru Komedia, autorką choreografii Sylwia Adamowicz, a scenografii Wojciech Stefaniak. Tłumaczenia libretta i tekstów piosenek dokonał Jacek Mikołajczyk. Kierownictwo muzyczne sprawuje Sebastian Perłowski.

Warto dodać, że Tarzan to nie tylko spektakl familijny, idealnie nadający się na wspólną, rodzinną wielopokoleniową wyprawę teatralną, ale także widowisko będące w stanie zaspokoić wymagania najbardziej wytrawnych fanów musicalu.

Polską prapremierę Tarzana Gliwicki Teatr Muzyczny i Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu przygotowali przy wsparciu samorządów Gliwic i Zabrza.

———————————-

Informacje podane za: www.teatr.gliwice.pl/3,707,Tarzan.html

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć