felietony

Tokio w Szczecinie – premiera Madame Butterfly w Operze na Zamku

Reżyserka Pia Partum, kierownik artystyczny Wojciech Semerau-Siemanowski oraz zespół artystyczny szczecińskiej Opery na Zamku zapraszają na ostatnią premierę w tym sezonie artystycznym – Madame Butterfly Giacomo Pucciniego. 

Najnowsza produkcja Opery to uwspółcześniona wersja klasycznego dzieła Pucciniego – Historia romansu amerykańskiego oficera i piętnastoletniej gejszy Cio-cio-san zostanie opowiedziana z dzisiejszej perspektywy. Opera została osadzona w tętniącym życiem współczesnym Tokio, błyszczącym neonami, operysjnym mieście, które stanowi tło dla historii miłosnej. [1] 

Zabieg ten ma szansę przyciągnąć do opery młodszych słuchaczy – możliwe też, zrozumienie i utożsamienie się z historią Madame Butterfly będzie prostsze. Odchodzę od XIX-wiecznej konwencji wystawiania tej opery; koncentruję się bardziej na emocjach bohaterów, niż na pięknym japońskim folklorze. Dla mnie bardziej interesujące jest, jakie uczucia i emocje kierują głównymi postaciami [2], mówi reżyserka.

 Klimat współczesnego, japońskiego miasta zostanie oddany przez nowoczesną scenografię oraz wizualizacje wideo. Inspiracją dla scenografów stanowiły nie tylko tokijskie drapacze chmur, ale także japońska sztuka komiksowa i… zawartość portali internetowych. Chcieliśmy uniknąć dosłowności i nie pokazywać scen nad morzem na piasku i w wodzie. Dlatego właśnie powstała różowa wydma, która wpisze się w nowoczesny popkulturowy charakter scenografii [3], mówi Barbara Hanicka, scenograf. Do stworzenia wspomnianej przed chwilą wydmy sprowadzono do Szczecina ponad tonę różowego piasku.

W rolę tytułową wcielą się Maria Gessler, Marieke Wikesjo i Anna Wiśniewska-Schoppa. Miejsce: Opera na Zamku w Szczecinie, 26 maja 2012 r., godz. 19:00. Harmonogram przedstawień oraz ceny biletów znajdują się na stronie Opery.

[1] https://www.opera.szczecin.pl/index.php?/content/view/full/17194

[2] https://wiadomosci.onet.pl/regionalne/szczecin/madama-butterfly-w-repertuarze-opery,1,5140039,wiadomosc.html

[3] https://www.wszczecinie.pl/opera_i_operetka,madama_butterfly-premiera_,id-8319.html

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć