Tomasz Szachowski, fot. Daniel Zieliński

rekomendacje

Tomasz Szachowski – Nagroda Fundacji MEAKULTURA

Nagrodę Fundacji MEAKULTURA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej otrzymał podczas III edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA związany od wielu lat z Polskim Radiem i magazynem Jazz Forum dziennikarz i krytyk muzyczny Tomasz Szachowski.

Uzasadnienie Zarządu Fundacji MEAKULTURA:

Tomasz Szachowski konsekwentnie poznaje muzykę z różnych stron: jako krytyk muzyczny, muzykolog i wykonawca. Jest wielkim znawcą jazzu fortepianowego, w tym także nurtu chopinowskiego. Jako wieloletni redaktor w Programie Drugim Polskiego Radia, a wcześniej – Radiowej Trójki – tworzy cieszące się wielkim powodzeniem cykle audycji muzycznych (m.in. „Wieczór płytowy”, „Jazz Piano Forte”). Jest też autorem tekstów publikowanych w „Jazz Forum” i książeczek płytowych. Już w latach 90. prowadził pionierskie w tamtych czasach zajęcia z muzyki popularnej na uniwersytecie warszawskim. W swoim tekście „Mówiąc o muzyce” doradza młodym ludziom: „Nic nikomu nie narzucajmy, unikajmy jak ognia pozycji wszystkowiedzącego prymusa; nie bójmy się własnych wątpliwości, stawiajmy znaki zapytania;”, a także „Budujmy powoli i konsekwentnie własną wiarygodność. To kluczowa kwestia w ocenie i komentowaniu muzyki.” Te idee są szczególnie bliskie także organizatorom konkursu. Serdecznie Panu gratulujemy!

Maciej Makowski, Marlena Wieczorek, Tomasz Szachowski, Ewa Schreiber, fot. Daniel Zieliński

Podczas uroczystej Gali rozdania nagród laureat wypowiadał się następująco:   

– My krytycy, dziennikarze piszący o muzyce jesteśmy trochę jakby między młotem a kowadłem. Pomiędzy melomanami, a twórcami. I wydaje mi się, że musimy bardzo dbać o to, aby zachować to miejsce pomiędzy, bo reprezentujemy interesy publiczności wobec twórców, ale też interesy twórców wobec publiczności – podkreślał Szachowski. – Pojawia się czasem taki trudny moment, kiedy twórca nagra nie najlepszą płytę, zagra nie najlepszy koncert. Najprościej jest przejść do porządku dziennego, ale jest naszym obowiązkiem zwrócić życzliwie uwagę. Bo jeśli mówimy o kwestii wiarygodności, to życzliwość jest podstawą naszej działalności w stosunku do twórcy. My im życzymy jak najlepiej. I oni powinni o tym wiedzieć, bo czekają na te nasze słowa, nawet o tym nie najlepszym występie.

Maciej Makowski, Tomasz Szachowski, Marlena Wieczorek, fot. Daniel Zieliński

O sukcesach swoich dziennikarzy w Konkursie KROPKA, w tym Tomasza Szachowskiego pisała na stronie internetowej Radiowa “Dwójka”.

Numer specjalny dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć