felietony

Towary Zastępcze

Od kilkunastu lat Trójmiasto opuszczają artyści, którzy tworzyli unikatowe brzmienie tamtejszej sceny muzycznej i choć  echa twórczości Jędrzeja Kodymowskiego, Olafa Deriglasoffa, Macieja Cieślaka, czy Grzegorza Guzińskiego nadal odbijają się echem wśród murów Gdańska, Gdyni i Sopotu to trójmiejska scena zaczyna powoli przemawiać nowym głosem. Obok zespołów Gówno i Trupa Trupa to właśnie Towary Zastępcze nadają wyraźny ton nowemu brzmieniu Trójmiasta. Brzmieniu będącą wypadkową punkowego brudu, psychodelii lat 60. i pełnych melancholii onirycznych ballad.

Fotografia zespołu, autor: Michał Biliński

Towary Zastępcze zadebiutowały w 2006 roku koncept albumem Ciche dni. Choć muzyka nagrana na płycie jest dość różnorodna gatunkowo, to album w całość łączy ponura konwencja stworzenia – jak to sami ujęli muzycy – najsmutniejszej płyty w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Przepełnione depresyjno-alkoholowym nastrojem Ciche dni opowiadają o stanie umysłu osoby porzuconej. Jak mówi wokalista zespołu:

“Ciche dni” to album o wszystkich kobietach, które kiedykolwiek odeszły od mężczyzn; deszczu, który nigdy nie przestaje padać – i całej wódce, która skończyła się w nieodpowiednich momentach, a po następną nie było komu pójść.

Muzyka i teksty zawarte na tym albumie wyraźnie przypominają najbardziej dołujące piosenki z twórczości niezliczonych projektów Marcina Świetlickiego czy niektórych utworów zespołu Pustki. Zabiegu tego jednak nie możemy nazwać czerpaniem inspiracji, bądź wzorowaniem się na Świetlickim. Ciche dni są raczej „puszczeniem oczka” w stronę krakowskiego poety, jeśli nie pastiszem jego twórczości to nagranymi z dużą dawką ironii utworami utrzymanymi w konwencji.

Drugi album Towarów Dolne Miasto to jeszcze szerzej zakrojony koncept album. Płyta nawiązując do klasycznych kryminałów noir, opowiada historię tajemniczego morderstwa luksusowej prostytutki. Muzycznie Dolne Miasto jest płytą o wiele bardziej rozbudowaną aranżacyjnie niż debiut Towarów. Poszczególne piosenki odpowiadają swoim charakterem scenom kryminału, nadając muzyczne tło jego akcji. Album został wydany został w formie wzorowanych na aktach milicyjnych teczek ( 997 egzemplarzy). Wewnątrz każdej z nich, oprócz płyty, znalazły się stylizowane na dokumentację milicyjną fotografie z miejsca zbrodni, zestaw informacji o albumie (wydrukowanych czcionką maszynową na oryginalnym papierze z archiwów KMP Gdańsk) oraz dowody z miejsca zbrodni (złamany paznokieć ofiary). Dodatkowo albumowi towarzyszyła rozbudowana strona internetowa zawierająca, m.in. paradokumentalny film, opowiadający o morderstwie.

Zespół właśnie wydał swoją trzecią, również będącą koncept albumem płytę Długa Przerwa, gdzie tematem przewodnim są wspomnienia z czasów młodości. Płyta ta na pierwszy rzut oka jest dość gwałtownym zwrotem w twórczości zespołu – zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej. Muzyka na tym albumie jest bardziej żywiołowa od wcześniejszych dokonań grupy, ma niemal piosenkowy charakter. I choć wspominanie dzieciństwa oraz czasów młodzieńczych ekscesów budzi w słuchaczu pozytywne emocje, to jednak gdzieś w tych wspomnieniach poza czystym sentymentem ukryta jest pewna doza tęsknoty.

Towary Zastępcze:
Piotr Czerski (wokal, teksty),
Sławek Draczyński (bas),
Borys Kossakowski (wokal, organy Crumar, saksofon tenorowy, gitara),
Jarek Marciszewski (gitara, wokal),
Michał Piotrowski (wokal, teksty, theremin)
Jakub Świątek (perkusja, wokal).

Dyskografia:
2006 – Ciche Dni
2009 – Dolne Miasto OST
2013 – Długa Przerwa

————————
towary.art.pl
myspace.com/towary
https://www.facebook.com/towaryzastepcze

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć