Okładka albumu autorstwa Anny Witkowskiej

recenzje

Towary Zastępcze – Długa Przerwa

Długa przerwa  to kolejny w dorobku gdańskiego zespołu album konceptualny. Tym razem na płycie znalazły się utwory opowiadające historię dorastania pokolenia dzisiejszych 30tolatków – od pierwszych podwórkowych zabaw na trzepaku, przez pierwsze papierosy i tanie wina, po pierwszy raz. Jak mówi wokalista grupy Piotr Czerski hasłem wywoławczym była chłopackość, chcieliśmy ostatni raz spojrzeć przez męskie już ramię na tamtych chłopaków, którzy byli nami. To było jedyne założenie. Już podczas prac w naturalny sposób przypominaliśmy sobie jakieś historie i anegdoty, które powoli układały się w uniwersalne wspomnienie.

Patrząc przez pryzmat wcześniejszej nagrań Towarów – gdzie dominowały spokojne, melodeklamowane utwory – Długa przerwa jawi się jako najbardziej rockowa i piosenkowa płyta w dotychczasowym dorobku grupy. Mimo iż większość utworów na płycie jest stylistycznie zakorzeniona w garażowym punku (There Os No Past, Anka Szklanka) to pojawiają się na niej również ucieczki w stronę disco i funk (Czarna Dyskoteka), czy nastrojowe ballady (Polaroid, Przesilenie). Te odskocznie stylistyczne nie zaburzają jednak spójności płyty, lecz wręcz przeciwnie, spajają ją jeszcze mocniej w całość, dzięki świetnie dobieraniu muzycznych styli do danych wspomnień. I choć jak zapewnia sam zespół na krążku znajdziemy trzynaście najweselszych utworów w historii zespołu, to wesołość ta jest wyłącznie pozorna. Pod pretekstem sentymentalnych wspomnień  młodzieńczych wybryków kryje się jednak ukryty smutek za czasami, które już nie wrócą oraz świadomość jak bardzo są one odległe.

Przesłuchanie Długiej przerwy było dla mnie swoistym wehikułem czasu i choć nie dorastałem we Wrzeszczu czy w Oliwie tylko na Woli i Grochowie to czuję się jakby wspomnienia chłopaków z Towarów były i moimi wspomnieniami. Wszystkie tak sugestywnie opisane przez nich sytuacje – zabawy w noża, ostatnie drobne wydane na automaty, pobrzękujące od butelek plecaki, przedzieranie się przez osiedla pełne „partyzantów” i zdjęcia z polaroida- budzą ogromny sentyment za czasami młodości.

————————

Towary Zastepcze – Długa Przerwa / 2013 Wydawnictwo Niezależne

1. There is no past
2. Podchody
3. Nieśmiertelni
4. Ameryka
5. Długa przerwa
6. Anka szklanka
7. Polaroid
8. Piksele
9. Partyzanci
10. Czarna dyskoteka
11. Gdyby chciało się nam
12. Kolysanka
13. Przesilenie

https://towaryzastepcze.bandcamp.com/album/d-uga-przerwa

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć