Logo, materiały promocyjne

felietony

TRANSATLANTYK nagrodzi Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich

Glocal Hero Award – nagroda poznańskiego festiwalu TRANSATLANTYK – jest przyznawana wybitnym osobom, które swoją działalnością przyczyniają się do kształtowania kultury na świecie. W zeszłym roku jej laureatem został Björn Lomborg, duński naukowiec, okrzyknięty przez The Guardian jednym z pięćdziesięciu ludzi, którzy mogliby ocalić planetę[1].

W tym roku odznaczeni zostaną: Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. Laureaci zostali uhonorowani za wieloletnią działalności kulturalną oraz społeczną. Ten ogromny sukces byłby zapewne niemożliwy, gdyby nie ich wspólna ciężka praca oraz wzajemna motywacja za sprawą której dokonują oni wielkich rzeczy dla promocji kultury w Polsce, a także na świecie. Jan A.P. Kaczmarek powiedział:

Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich wyróżnia niezwykła kombinacja realnej działalności społecznej z umiejętnością popularyzacji trudnej w odbiorze sztuki najwyższej próby. Jednocześnie oboje z niezwykłym artyzmem potrafią popularyzować Polskę z całym jej trudnym do pojęcia dla obcokrajowców intensywnym patriotyzmem i bagażem naszej trudnej historii. Ich dorobek to osadzona mocno w lokalnym kontekście siła sprawcza, stanowiąca ważny głos w świecie muzyki i idei społecznych na skalę światową. To kwintesencja glokalności na najwyższym poziomie. Dla mnie glokalność oznacza coś, co jest silnie związane z miejscem, czyli lokalne, a jednocześnie ma globalne aspiracje, połączenia i konteksty. Nagrodę Glocal Hero przyznajemy ludziom, którzy nas inspirują i porywają za sobą zmieniając rzeczywistość na lepszą – dodaje twórca Festiwalu TRANSATLANTYK [2].

Nagroda zostanie wręczona laureatom przez Jana A.P. Kaczmarka 21. sierpnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu podczas Gali Zamknięcia Festiwalu.

Więcej o laureatach:

Elżbieta Penderecka

 Polska działaczka kultury, członkini wielu międzynarodowych fundacji muzycznych. W latach 1990-1995 prezes pierwszej prywatnej agencji Heritage Promotion of Music and Art. Elżbieta Penderecka jest współzałożycielką Europejskiej Fundacji Mozartowskiej, przyczyniła się m.in. do powstania orkiestry kameralnej Sinfonietta Cracovia – orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W 1997 roku zorganizowała cykl Koncerty Wielkich Mistrzów – Elżbieta Penderecka zaprasza, prezentując takich artystów jak Mścisław Rostropowicz, Jessye Norman czy Simon Estes. W marcu 1997 roku zainicjowała jeden z największych dziś polskich festiwali, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który przez pierwsze 7 lat odbywał się w Krakowie, a od 2004 roku ma swoje miejsce w Warszawie. Od 2003 prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, organizującego festiwale Beethovenowski oraz Pianistyczny. Promotor i opiekun wielu młodych polskich artystów, m.in. w roku 2005 zainicjowała powstanie i do dziś wspiera działalność Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. (Fot. Materiały prasowe)

 

Krzysztof Penderecki

Światowej sławy polski kompozytor, a także dyrygent i pedagog. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień wykonaniem Strof, jednego z trzech utworów, za które otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP. W roku 1959 skomponował Tren ofiarom Hiroszimy, jedną z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji, za którą otrzymał nagrodę UNESCO. Pierwsze wielkie dzieło w karierze Pendereckiego to Pasja według św. Łukasza (1966), napisana na zamówienie Westdeutscher Rundfunk w Kolonii dla uczczenia 700-lecia katedry w Münster, w której odbyło się jej prawykonanie. Ten i kolejne utwory, w tym monumentalne dzieła symfoniczne i oratoryjne przyniosły mu wielki międzynarodowy rozgłos. 9 stycznia 1997 roku premierą Siedmiu Bram Jerozolimy uczczono 3000 lat istnienia tego miasta. W roku 1972 Krzysztof Penderecki rozpoczął również karierę dyrygencką: w jej ramach współpracuje z wielkimi, światowej sławy zespołami. (Fot. Materiały prasowe).

Więcej informacji o Festiwalu TRANSATLANTYK 2012 oraz jego ubiegłorocznej edycji można znaleźć na stronie www.transatlantyk.org oraz na profilu www.facebook.com/Transatlantyk.

———————–

[1] Materiały prasowe.
[2] Materiały prasowe.
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć