Festiwale Konkursy Patronat medialny

TRANSATLANTYK: znamy wyniki konkursów kompozytorskich

transatlantyk-znamy-wyniki-konkursow-kompozytorskich

W trakcie Gali Zamknięcia ogłoszono nazwiska zdobywców najważniejszych nagród TRANSATLANTYKU. Po raz pierwszy w historii konkursu kompozytorskiego pierwsza nagroda powędrowała do rąk laureatki - Aleksandry Chmielewskiej.

7 sierpnia festiwalowa publiczność uczestniczyła w Superb Evening Gali Otwarcia, słuchając koncertu upamiętniającego Jamesa Hornera oraz “Interlude” Jana A.P. Kaczmarka, zaś w kolejny piątek, 14 sierpnia przyszedł czas na Galę Zamknięcia 5. edycji Transatlantyku. To wydarzenie było transmitowane na żywo na internetowym portalu NINATEki oraz w TVP Kultura. W części muzycznej publiczność zgromadzona w Auli UAM wysłuchała  muzycznych interpretacji utworów największych kompozytorów XX wieku w wykonaniu tegorocznych laureatów Paszportów Polityki - zespołu Kwadrofonik. A Aleksander Dębicz, laureat pierwszej nagrody w konkursie natychmiastowej kompozycji w 2013 roku, zaprezentował po raz pierwszy w Poznaniu utwory ze swojej debiutanckiej płyty “Cinematic Piano”.

Gala Zamknięcia Festiwalu, fot. Julian Redondo Bueno

W trakcie Gali poznaliśmy laureatów najważniejszych nagród TRANSATLANTYKU. Pierwsze miejsce w konkursie Instant Composition Contest zajęła Aleksandra Chmielewska - laureatka otrzymała nagrodę Transatlantyk Instant Composer w wysokości 15 000 PLN. Za nią na podium uplasowali się Jacek Kita i Bartosz Kalicki, a nagrody honorowe otrzymali Jacek Cichocki i Tomaz Vital, który jako jedyny z wyróżnionych przyjechał spoza Polski - Vital jest Brazylijczykiem. Wyróżnienia w tym konkursie przyznało jury w składzie: Curt Sobel (przewodniczący), Mariusz Grzegorzek, Ray Costa, Andy Hill i Frank Ilfman.

Z kolei zwycięzcą nagrody Transatlantyk Young Composer Award w konkursie Film Music Competition został Włoch Andrea Grant. Laureat otrzymał 20 000 PLN. Drugie miejsce zajął Niemiec Bartosch McCarthy, trzecie - pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Leeran Raphaely oraz Polak Paweł Litwińczyk, a nagrody honorowe przypadły w udziale Azerowi Rovshanowi Asgarzade i Irańczykowi Roozbehovi Parandehowi. Nagrody przyznało jury w składzie: John Debney (przewodniczący), Jan A.P. Kaczmarek, Dorota Kędzierzawska, Andrzej Maleszka i Michael P. Aust.

Gala Zamknięcia Festiwalu, fot. Julian Redondo Bueno

“Muzyka jest mi bardzo bliska i film jest mi bardzo bliski. Konkurs kompozytorski zrobił na mnie ogromne wrażenie. Z jednej strony zaangażowanie tych kompozytorów, ich niezwykła biegłość techniczna i ekspresja. Z drugiej to, że film jest oglądany przez jury i publiczność wielokrotnie z różnymi podkładami muzycznymi” - powiedział prof. Krzysztof A. Meissner, wybitny polski fizyk, gość specjalny tegorocznego festiwalu.

MEAKULTURA sprawowała patronat medialny nad częścią muzyczną tegorocznej edycji Transatlantyku.

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2015-08-17

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja