felietony

TRANSATLANTYK: znamy wyniki konkursów kompozytorskich

W trakcie Gali Zamknięcia ogłoszono nazwiska zdobywców najważniejszych nagród TRANSATLANTYKU. Po raz pierwszy w historii konkursu kompozytorskiego pierwsza nagroda powędrowała do rąk laureatki – Aleksandry Chmielewskiej.

7 sierpnia festiwalowa publiczność uczestniczyła w Superb Evening Gali Otwarcia, słuchając koncertu upamiętniającego Jamesa Hornera oraz “Interlude” Jana A.P. Kaczmarka, zaś w kolejny piątek, 14 sierpnia przyszedł czas na Galę Zamknięcia 5. edycji Transatlantyku. To wydarzenie było transmitowane na żywo na internetowym portalu NINATEki oraz w TVP Kultura. W części muzycznej publiczność zgromadzona w Auli UAM wysłuchała  muzycznych interpretacji utworów największych kompozytorów XX wieku w wykonaniu tegorocznych laureatów Paszportów Polityki – zespołu Kwadrofonik. A Aleksander Dębicz, laureat pierwszej nagrody w konkursie natychmiastowej kompozycji w 2013 roku, zaprezentował po raz pierwszy w Poznaniu utwory ze swojej debiutanckiej płyty “Cinematic Piano”.

Gala Zamknięcia Festiwalu, fot. Julian Redondo Bueno

W trakcie Gali poznaliśmy laureatów najważniejszych nagród TRANSATLANTYKU. Pierwsze miejsce w konkursie Instant Composition Contest zajęła Aleksandra Chmielewska – laureatka otrzymała nagrodę Transatlantyk Instant Composer w wysokości 15 000 PLN. Za nią na podium uplasowali się Jacek Kita i Bartosz Kalicki, a nagrody honorowe otrzymali Jacek Cichocki i Tomaz Vital, który jako jedyny z wyróżnionych przyjechał spoza Polski – Vital jest Brazylijczykiem. Wyróżnienia w tym konkursie przyznało jury w składzie: Curt Sobel (przewodniczący), Mariusz Grzegorzek, Ray Costa, Andy Hill i Frank Ilfman.

Z kolei zwycięzcą nagrody Transatlantyk Young Composer Award w konkursie Film Music Competition został Włoch Andrea Grant. Laureat otrzymał 20 000 PLN. Drugie miejsce zajął Niemiec Bartosch McCarthy, trzecie – pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Leeran Raphaely oraz Polak Paweł Litwińczyk, a nagrody honorowe przypadły w udziale Azerowi Rovshanowi Asgarzade i Irańczykowi Roozbehovi Parandehowi. Nagrody przyznało jury w składzie: John Debney (przewodniczący), Jan A.P. Kaczmarek, Dorota Kędzierzawska, Andrzej Maleszka i Michael P. Aust.

Gala Zamknięcia Festiwalu, fot. Julian Redondo Bueno

“Muzyka jest mi bardzo bliska i film jest mi bardzo bliski. Konkurs kompozytorski zrobił na mnie ogromne wrażenie. Z jednej strony zaangażowanie tych kompozytorów, ich niezwykła biegłość techniczna i ekspresja. Z drugiej to, że film jest oglądany przez jury i publiczność wielokrotnie z różnymi podkładami muzycznymi” – powiedział prof. Krzysztof A. Meissner, wybitny polski fizyk, gość specjalny tegorocznego festiwalu.

MEAKULTURA sprawowała patronat medialny nad częścią muzyczną tegorocznej edycji Transatlantyku.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć