Lin Chen - laureatka II miejsca poprzedniej edycji konkursu. Źródło: materiały prasowe

felietony

Turniej o złotą batutę

Do wzięcia udziału w przesłuchaniach konkursowych zakwalifikowano 50 kandydatów z całego świata. Młodzi dyrygenci i dyrygentki (a uczestniczek płci żeńskiej przybywa z konkursu na konkurs!) zmierzą się repertuarem symfonicznym i koncertowym od utworów Haydna i Mozarta po kompozycje Pendereckiego czy Góreckiego. Istotne miejsce w programie konkursowym zajmuje właśnie twórczość kompozytorów polskich: w drugim etapie uczestnicy zobowiązani są przygotować jeden z utworów Szymanowskiego lub Lutosławskiego, natomiast w etapie trzecim – Szymanowskiego lub Karłowicza. Niewątpliwie, jest to świetny sposób popularyzacji polskiej symfoniki, która zdecydowanie zasługuje na szerszą recepcję.

Konkurs Fitelberga jest nie tylko cenną szansą na zmierzenie się z ciekawym repertuarem, ale także daje młodym dyrygentom możliwość pracy z profesjonalną (i niezwykle cierpliwą – jak podkreśla Antonii Wit) orkiestrą, co dla niektórych z nich stanowi jedno z pierwszych tak poważnych doświadczeń. Ponadto, zwycięstwo jest czymś więcej niż  ogromną satysfakcją artystyczną, przede wszystkim wiąże się bowiem z możliwością poprowadzenia kilkunastu koncertów m. in.  w Polsce, Czechach, Portugalii czy Japonii.

Uczestnicy konkursu dyrygować będą Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, a wśród solistów występujących w koncertach instrumentalnych znajdą się Anna Maria Staśkiewicz, Agata Szymczewska, Tomasz Strahl i Marcin Zdunik.

Przesłuchaniom towarzyszyć będą liczne wydarzenia artystyczne: m.in. wystawa Cała ta muzyka. Polski Plakat Muzyczny. 1899-2012, spektakl Tadeusza Bradeckiego Nokturn w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz wiele koncertów (także w Filharmonii Narodowej w Warszawie). Wszystkim tym, którzy nie będą mieli okazji wybrać się do Katowic, organizatorzy umożliwiają śledzenie kolejnych etapów na żywo za pośrednictwem strony internetowej Konkursu (www.konkursfitelberg.pl). Tam również można zapoznać się regulaminem, programem przesłuchań oraz biografiami uczestników.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć